Volei Alba Blaj, nominalizată la categoria echipa feminină a anului 2022, la „Gala Sportivul Anului”
Volei Alba Blaj, nominalizată la categoria echipa feminină a anului 2022, la „Gala Sportivul Anului”
Volei Alba Blaj este nominalizată la categoria echipa feminină a anului 2022, la „Gala Sportivul Anului”.
Echipa din Blaj, campioana României la volei feminin, participantă în Liga Campionilor, a realizat anul trecut tripla istorică (campionat-cupă-supercupă). Astfel, a fost nominalizată la categoria „Echipa anului – sporturi de echipă feminin”, la prima ediție a „Galei Sportivul Anului”.
Evenimentul se desfășoară în 26 ianuarie, la Opera Națională din București și este organizată de Ministerul Sportului.
„Pentru Volei Alba Blaj și pentru întreaga noastră comunitate, această nominalizare reprezintă o recunoaștere a performanțele reușite de mândria sportivă a Blajului și a județului Alba, atât pe plan intern, cât și internațional, evoluția noastră în cupele europene, în ultimii unii, punând voleiul feminin din România la nivelul handbalului feminin, cu mult peste celelalte sporturi de echipă”, afirmă primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar.
La categoria menționată, au mai fost nominalizate echipele: Rapid București (campioana României la handbal feminin) și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (campioana României la baschet feminin).
În cadrul evenimentului vor fi acordate trofee la 14 categorii, pe baza rezultatelor obținute de sportivi pe parcursul anului 2022.
Selecțiile la cele 14 categorii și desemnarea câștigătorilor sunt realizate de partenerul Ministerului Sportului la acest eveniment, Asociația Presei Sportive din România, care numără aproape 300 de membri. Câștigătorii vor fi anunțați la evenimentul din 26 ianuarie, potrivit ministerului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3