Comunicat de presă| Radu Tuhuț, deputat PSD Alba: Întrevedere cu ministrul Economiei pentru dezvoltarea județului Alba
Am susținut în cursul acestei săptămâni o întrevedere de lucru foarte reușită alături de ministrul social-democrat al Economiei, domnul Florin Spătaru, în cadrul căreia am solicitat identificarea măsurilor oportune pentru alocarea resurselor financiare suplimentare necesare dezvoltării, modernizării și retehnologizării companiilor de stat din Județul Alba.
Astfel de investiții strategice, fie că vorbim despre Salrom – Salina Ocna Mureș, Cupru Min de la Abrud sau de cele două fabrici de arme de la Cugir (F.A.C. și U.M.C.), se concretizează pe plan local prin crearea de noi locuri de muncă care ulterior generează stabilitate pe piața muncii, condiții propice pentru tinerii care își doresc să rămână în județul Alba și să își creeze un viitor stabil în țara lor.
Am abordat și solicitat de asemenea identificarea unor noi oportunități de investiții străine în județul Alba, punctând faptul că la nivel județean există un bazin de forță de muncă calificată și foarte bine pregătită din punct de vedere profesional, tineri care se află în căutarea unei cariere stabile și de succes.
Îmi exprim pe această cale convingerea că în urma eforturilor comune, oportunitățile de dezvoltare și de investiții nu vor întârzia să apară în județul Alba, fie că vorbim despre noi fabrici cu investitori privați sau despre dezvoltarea companiilor deja existente.
Președinte PSD Alba,
Radu Marcel Tuhuț
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Echipamente digitale pentru școala gimnazială „Simion Lazăr” din Lunca Mureșului: Investiție de peste 90.000 de lei
Echipamente digitale pentru școala gimnazială „Simion Lazăr” din Lunca Mureșului: Investiție de peste 90.000 de lei Administrația comunei Lunca Mureșului, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea infrastructurii digitale a școlii gimnaziale „Simion Lazăr”. Citește și: Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie