A refuzat recoltarea probelor pentru stabilirea alcoolemiei de teamă că se îmbolnăvește de COVID. Doi ani de închisoare cu suspendare, pentru un bărbat din Alba
Un bărbat din județul Alba s-a ales cu doi ani de închisoare cu suspendare, după ce a refuzat recoltarea probelor pentru stabilirea alcoolemie, temându-se că s-ar îmbolnăvi de COVID-19.
În luna noiembrie a anului 2021, în jurul orei 19.30, bărbatul a fost oprit de organele de poliţie în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din oraşul Zlatna, în timp ce se deplasa în direcţia Alba Iulia-Zlatna.
După oprire conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest marca DRAGER, rezultând că avea o concentraţie de 0,70 mg/litru alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la Spitalul Judeţean Alba, pentru recoltarea de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
La Spitalul Judeţean Alba, în jurul orei 20.20 conducătorul auto a refuzat prelevarea de mostre biologice de sânge, deși i-a fost adus la cunoştinţă faptul că refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei constituie infracţiune.
Fiind audiat în calitate de suspect și ulterior în calitate de inculpat, acesta a recunoscut săvârșirea faptei. A declarat că în data de 08.11.2021, în jurul orelor 18:00, după ce s-a întors de la serviciu, a consumat un pahar de ţuică şi o bere, fără aport alimentar.
Ulterior, a venit acasă şi colegul de apartament, care i-a comunicat că tatăl inculpatului se simte rău, iar pentru că părinţii acestuia nu au răspuns la telefon, inculpatul s-a hotărât să plece la locuinţa părinţilor din Bucium.
Inculpatul a arătat că a plecat însoţit de un martor, dar acesta din urmă a refuzat să îi conducă autoturismul.
Inculpatul a mai declarat că după ce a fost oprit de organele de poliţie şi testat cu apartul alcooltest, acesta s-a deplasat împreună cu agenţii de poliţie la Spitalul de Urgenţă Alba Iulia, unde a refuzat să îi fie recoltate probe biolgice, întrucât s-a temut să nu fie infectat cu virusul SARS Cov 2.
„În baza art. 337 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 2 şi 10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpat la pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
În temeiul art. 91 Cod penal, suspendă sub supraveghere executarea pedepsei pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani, cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei, termen de supraveghere stabilit conform art. 92 Cod penal.”, arată hotărârea Judecătoriei Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme Un accident a avut loc joi, 25 iulie, în jurul orei 16.45, pe raza localității Cisteiu de Târnavă între un autocamion și două autoturisme. Două persoane ar fi suferit […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza