Dan Roman și-a ales staff-ul cu care va colabora la CS Ocna Mureș | Cioară a plecat la Industria
Dan Roman (36 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CS Ocna Mureș. Jucător activ în ediția trecută și marcator al unei duble împotriva ocnamureșenilor, în meciul Viitorul Cluj – CS Ocna Mureș, scor 2-1, masivul atacant va colabora pe banca tehnică a grupării din orașul salin cu Nicolae Suciu (fost antrenor cu portarii la Viitorul Cluj).
Deocamdată este incertă situația lui Romeo Arinar, fostul secund, nefiind sigur va fi implicat în activitate la nivelul juniorilor, în cazul său colaborarea extinzându-se și la centrul de copii și juniori. Primul antrenament al ocnamureșenilor sub comanda lui Dan Roman este fixat în 18 iulie, data reunirii echipei (atunci va începe și Metalurgistul Cugir, iar Unirea Alba Iulia o zi mai târziu). În privința efectivului, au semnat noile înțelegeri sau sunt sub contract Oprinca, Cioargă, Ceaca, Căt. Creț, Guț, Coltor, Socaci și G. Goronea (revenit de la Sticla Arieșul Turda).
*Cioară, la Industria Galda
În același timp însă sunt și plecări importante, respectiv atacantul Alexandru Cioară (golgheterul sezonului anterior, la egalitate cu Ceaca, 7 reușite. În tot campionatul Al. Giurgiu are 8 goluri, 3 pentru Unirea Alba Iulia și 5 pentru „Soda”) ce s-a întors după un an și jumătate la Industria Galda. Certă este și despărțirea de D. Lupșan (s-a înteles cu CSU Alba Iulia), iar Al. Giurgiu (curtat de Unirea Alba Iulia) va da un răspuns în cursul zilei de azi. Și Ov. Truță va pleca, iar Haiduc este trei luni în Italia, la muncă. Se poartă negocieri cu portarul Ed. Mihail, ce aparține de Petrolul Ploiești și ar agrea să continue la Ocna Mureș, cu Vasinc – pentru semnarea unei noi înțelegeri dar și cu apărătorul Damian Cimpoieșu (Sticla Arieșul Turda, ce a mai jucat un sezon, 2018/2019, în “alb-albastru”).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3