FOTO| Luna faptelor bune la Colegiul Militar din Alba Iulia: 35 de elevi au donat sânge pentru a-i ajuta pe cei în suferință
FOTO| Luna faptelor bune la Colegiul Militar din Alba Iulia: 35 de elevi au donat sânge pentru a-i ajuta pe cei în suferință
În luna faptelor bune, elevii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia a decis să intre și ei în „hora” faptelor bune, astfel 35 de elevi din clasele a XI-a și a XII-a au donat sânge.
„Suntem din nou solidari cu cei aflați în suferință, bolnavii care au nevoie de tranfuzii de sânge, conștienți că stocul de sânge din spitale este insuficient. 35 de elevi din clasele a XII și a XI-a de la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” au donat săptămâna aceasta sânge, din dorința de a oferi o speranță și șansa la viață celor care suferă. Acțiunea s-a desfășurat cu sprijinul Centrului de Tranfuzie Sanguină Alba.
„Atât eu, cât și colegii mei eram foarte nerăbdători să donăm sânge, întrucât știm că este mare nevoie de sânge în spitalele din România. Am luat exemplul generațiilor trecute și am reușit să ne mobilizăm foarte bine, chiar în ultimele zile înaintea vacanței de Crăciun, lucru care ne bucură și mai mult, știind că am făcut o faptă bună în preajma sărbătorilor. În timpul donării nu am avut probleme, ceea ce ne încurajează să repetăm această experiență și pe viitor. Prin această acțiune sperăm să îi motivăm și pe alții care au posibilitatea, să îi ajute pe cei aflați în suferință”, a spus eleva plutonier major Daria Pascu.
„A merge și a dona sânge a fost o alegere a compasiunii. În această zi am simțit că a fi erou nu înseamnă a face gesturi, că eroismul reprezintă normalitatea, el stă în gesturi mici care cel mai adesea nu vin cu vreun cost pentru cel care le face, ba chiar mai mult îi pot aduce unele beneficii asupra sănătății. Spre exemplu, conform studiilor medicale, donarea regulată produce împrospătarea sângelui și întărirea sistemului imunitar, realizează reglarea nivelului mărit al trigliceridelor și colesterolului, ceea ce influențează benefic ficatul.
Și totuși, dacă știm că prin alegerea de a dona contribuim la redarea unei șanse la viață pentru ceilalți, dacă știm că avem posibilitatea de a fi eroi, eroi cărora le revin chiar și unele beneficii ca urmare a gestului de eroism, mă întreb, de ce atât de puțini dintre cei eligibili pentru a dona sânge, aleg să o facă. M-am gândit, cred că motivele sunt diferite și uneori nejustificate, dar cred totodată că noi, cei care alegem să donăm, putem fi un exemplu pentru cei care nu au donat, îi putem influența într-un mod pozitiv, îi putem determina ca în locul indiferenței să aleagă compasiunea, așa cum și noi am făcut-o. Donează sânge, fii erou!”, este îndemnul elevului sergent major George Roșca.
Elevii și personalul colegiului participă periodic la astfel de acțiuni umanitare pentru că înțeleg importanța acestui gest și dau astfel un exemplu comunității, încurajând și alte persoane să doneze sânge.
Gestul elevilor militari nu s-a oprit aici. Bonurile pe care le-au primit în urma donării de sânge le vor oferi unor persoane nevoiașe și colegului lor, a cărui casă a fost distrusă în urma unui incendiu”, au transmis reprezentanții Colegiului Militar din Alba Iulia, prin intermediul paginii de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari