Nicolae Ciucă - 2024

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

Volei Alba Blaj a câștigat al 4-lea meci consecutiv în Divizia A1, scor 3-1 (19-25, 25-7, 25-17, 25-22), cu nou-promovata CS Mioveni, însă jocul din Sala „Timotei Cipariu” a însemnat primul set pierdut de vicecampioană.

Cu o formulă apropiată de cea de bază, echipa din „Mica Romă” nu a fost conectată la meci în primul set. Fetele conduse de Stevan Ljubičić au fost mult prea relaxate, iar acest lucru le-a costat, întrucât adversarele și-au văzut de treabă în primul parțial, unul echilibrat, în care s-a mers cap la cap până la 18-18. De aici, Blajul a condus cu 19-18 și a urmat o serie neverosimilă de 7 puncte la rând ale oponentelor, ce au luat setul inaugural, taxând atitudinea voleibaistelor gazdă!

Datele problemei s-au schimbat radical în următoarele două seturi, dominate copios de gruparea din Alba, ce și-a luat rolul în serios a condus la diferențe mari, gen 7-1, 14-2, 17-3, 24-6 în setul secund, respectiv 6-1, 10-4, 12-5, 25-12, în al treilea (în care la un moment dat s-a făcut 16-14).  Ultimul set s-a derulat pe aceleași coordonate, cu o scădere de turație în final, când de la 24-18 s-a făcut 24-22, cu 3 ași reușiți de Panait, iar la final „principalul” Blajului și-a muștruluit serios elevele.

Sunt 5 victorii consecutive în acest start de sezon (una în Supercupa României), iar runda viitoare este deplasare la Cluj-Napoca. Într-un meci ce a durat 98 de minute, cele mai multe puncte le-au strâns Olga Strantzali – 17, Gergana Dimitrova – 11 și Slađana Mirković – 10.

Volei Alba Blaj: Slađana Mirković 10 puncte – Gergana Dimitrova – 11, Nađa Ninković – 7, Olga Strantzali – 17, Victoriia Russu – 6, Daiana Roman – 6, Andreea Ispas – libero; au mai intrat Andra Artin, Ștefania Cheluță, Jovana Kocić, Iarina Axinte, Jovana Cirković, Sorina Miclăuș – un punct (Milica Ivković – libero, Noemi Moldovan)

Informații, foto: Nicu GOGA (Radio Blaj)

CSM Unirea Alba Iulia – ACS Mediaș, derby-ul Seriei 7, pe „Cetate”! CIL Blaj, joc intern cu ACS Tg. Mureș, deplasări pentru Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia

CSM Unirea Alba Iulia – ACS Mediaș, derby-ul Seriei 7, pe „Cetate”! CIL Blaj, joc intern cu ACS Tg. Mureș, deplasări pentru Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia, în runda a cincea din Liga 3 Etapa a cincea a eșalonului terț programează sâmbătă, pe „Cetate”, derby-ul Seriei 7, între primele două clasate, CSM Unirea Alba […]