Premiere pentru marcatorii Unirii!
Pleniceanu – prima dublă a carierei, Cl. Oara întâiul gol pentru Alba
Alexandru Pleniceanu a înscris împotriva Bihorului întâia sa dublă din carieră la nivel de seniori, mijlocaşul din Mediaş mai punctând în actuala stagiune o singură dată în meciul inaugural cu CSM Rm Vâlcea. „Pe când jucam la juniori am marcat 3 goluri într-un meci, acum a fost prima «dublă» realizată în eşalonul secund, una dedicată prietenei mele Laura. Personal mă bucur că mi-am revenit după accidentare şi că am contribuit la acest succes”, a spus fotbalistul în vârstă de 24 de ani, devenit golgheter al Unirii cu 3 reuşite (ca şi Bucurică şi Pecarov, cei trei deţinând împreună jumătate din totalul ardelenilor). „Aparent s-a văzut a fi un joc facil, dar în teren lucrurile au stat altfel. Am muncit, am alergat mult şi a contat enorm faptul că am deschis rapid scorul. Mi-aş dori să încheiem stagiunea cât mai sus posibil în clasament, dacă se poate în primele 4 locuri”, a încheiat „Pleni”.
lClaudiu Oara a spart gheaţa
Produs 100 la sută al Unirii Alba Iulia, Claudiu Oara şi-a trecut în cont întâiul său gol pentru echipa la care s-a format. „În primul rând sunt fericit pentru victorie, nu neapărat că am punctat. Recunosc că mă bucură golul, care a venit destul de târziu în «alb-negru», după aproape 6 ani”, a explicat jucătorul în vârstă de 23 de ani. „E prima reuşită pentru echipa de suflet, contează enorm, o să o ţin minte. Sper să nu mă opresc aici, dar probabil că la această «secetă» a contribuit şi faptul că am fost folosit pe diverse posturi pe banda dreaptă, de la fundaş până la atacant”, a admis Oara.
lBogdan Bucurică – două pase decisive
Fără îndoială, o prestaţie excelentă a avut-o Bucurică, apărătorul ce a pasat decisiv la golurile din primul mitan. „Eu încerc să-mi fac treaba cât mai bine, iar acum am fost cu «asisst-urile». E important că am luat toate punctele, că am câştigat în faţa suporterilor şi am realizat din nou o victorie. Îmi propun să joc cât mai bine şi, firesc mă gândesc la un transfer la un nivel superior”, a declarat Bogdan Bucurică, fotbalist ce şi-a prelungit în iarnă contractul cu încă un an cu Unirea, deşi îşi încheiase înţelegerea şi avea oferte din Liga 1.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3