Uniriştii au intrat în cantonament centralizat la Alba Iulia
Divizionara secundă FC Unirea Alba Iulia a intrat de ieri în cantonament centralizat la stadionul „Cetate”, antrenorul Marian Pană programând câte două antrenamente zilnice pe perioada stagiului de pregătire. Dacă pentru duminică, 13 februarie s-a reuşit fixarea unui meci de verificare, de la ora 11.00, la Drâmbar, cu conjudeţeana CS Zlatna, în schimb testul amical cu „U” Cluj (programat pentru 18 februarie) a căzut întrucât „şepcile roşii” şi-au suplimentat şederea în Antalya cu intervalul 15-21 februarie. În acelaşi context, pe lângă goalkeeperul Adrian Pascal (30 ani, ex-FC Hunedoara), sub comanda lui Marian Pană se mai află un alt portar, Silvian Ciucă (21 ani, fost la Minerul Lupeni şi CFR Gaz Craiova), astfel că „veteranul” Gabriel Rotaru va avea de înfruntat o concurenţă acerbă în privinţa titularizării. Liber de contract, Silvian Ciucă, fratele componentului Universităţii Craiova, Mădălin Ciucă, a trecut printr-o perioadă mai dificilă, după ce în urmă cu un an de zile era dorit de mai multe echipe din prima ligă, pregătindu-se chiar cu Gloria Bistriţa.
Din păcate, atacantul Daniel Dumitraş, testat în această iarnă de CS Zlatna a suferit o stupidă accidentare (fractură la tibia piciorului drept) şi va suporta o intervenţie chirurgicală, situaţie în care va absenta o perioadă îndelungată de pe gazon. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României