UPDATE/ Casă în flăcări, la Mogoș: Pagube de 90.000 de lei după ce un bărbat cu probleme psihice și-a incendiat casa
Stația de pompieri Câmpeni a intervenit, marți după-amiază, cu 2 autospeciale și un echipaj SMURD, pentru stingerea unui incendiu la o casă din localitatea Mogoș.
După eliminarea orcărui pericol se vor efectua cercetări pentru stabilirea cauzelor și evaluarea pagubelor.
UPDATE: Potrivit ISU Alba a ars locuința, construită din lemn, pe o suprafață de aproximativ 100 de mp. Cauza incendiului: acțiune intenționată din partea proprietarului, cunoscut cu probleme psihice. Valoarea pagubelor a fost estimată la 90.000 de lei.
Intervenția pompierilor s-a încheiat către dimineață, locuința fiind amplasată într-o zonă foarte greu accesibilă.
Potrivit IPJ Alba, bărbatul a incendiat casa după ce s-ar fi certat cu familia.
”La data de 4 august 2018, în jurul orei 17.45, Poliția orașului Abrud a fost sesizată cu privire la faptul că la un imobil de pe raza comunei Mogoș a izbucnit un incendiu. Din primele cercetări efectuate de poliţiştii deplasaţi la faţa locului a rezultat că incendiul ar fi fost provocat de către un bărbat de 43 de ani, din comună, care, pe fondul unor discuţii contradictorii avute cu membrii familiei ale, a incendiat casa părintească. În urma incendiului nu au fost înregistrate victime. Întrucât se manifesta violent, poliţiştii l-au imobilizat pe bărbatul ce a provocat incendiul şi l-au transportat la o unitate spitalicească, pentru a primi asistenţă medicală. Faţă de acesta a fost întocmit dosar penal în care este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere”, precizează reprezentantul IPJ Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni