Ion Ilie – antrenor principal, “în acte”, la CS Ocna Mureș | Fundașul Borșoi – ultimul transfer, la Sportul Petrești a ajuns uniristul Onacă
CS Ocna Mureș, nou-promovată în eșalonul terț, are, “în acte”, un nou antrenor principal, pe albaiulianul Ion Ilie! De echipă se vor ocupa însă, în continuare Ionuț Pereat și Ovidiu Maier, cu toate că la începutul verii primul (proaspăt absolvent al cursurilor pentru Licența UEFA B) a primit o derogare de un an din partea FRF. Este o decizie prin care clubul ocnamureșean respectă regulamentele în vigoare (licența UEFA A, obligatorie), după modelul practicat de alte două conjudețene: Silviu Miron (la Industria Galda de Jos) și… Ion Ilie, la Performanța Ighiu în campionatul anterior.
“Soda dragă” a mai reușit un transfer, fundașul Zoltan Borșoi, de la Sportul Petrești, mutare menită să întărească centrul defensivei. Și, în acest context, precizăm că la echipa lui Doru Oancea, proaspăt câștigătoare a Supercupei AJF, într-o finală cu CS Ocna Mureș, a ajuns, împrumut, Adrian Onacă (Unirea Alba Iulia), ce poate evolua mijlocaș și apărător central.
*Adam și Boboia au refuzat Industria Galda
În aceeași ordine de idei, trecerea lui S. Mureșan de la Industria Galda la Unirea Alba Iulia a intrat în impas, asta pentru că cei doi juniori propuși de “alb-negri” refuză trecerea la Industria Galda de Jos, motiv pentru care se vor purta noi negocieri între cluburile în cauză.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României