Filiala Alba a partidului Pro România are președinte: Horațiu Florea, împuternicit în funcție până la organizarea unui congres
Horațiu Florea, fost vicepreședinte al TSD Alba, a fost împuternicit, marți, în funcția de președinte a filialei Alba a partidului Pro România, el fiind, de altfel, primul membru care a părăsit PSD pentru formațiunea înființată de Victor Ponta și Daniel Constantin.
Din filiala Alba a Pro România mai fac parte Dan Narița (fost membru ALDE), Bleza Ovidiu (fost membru PSD) și Darius Cordea (fost membru ALDE). Ar mai putea apărea și alte nume noi din politica locală.
El ocupă interimar funcția de președinte până la organizarea de alegeri. Horațiu Florea are 28 de ani și este de profesie medic veterinar.
Astfel, în perioada următoare Pro România, filiala Alba, vizează formarea de organizații locale în cât mai multe dintre cele 78 de unități administrativ-teritoriale ale județului.
Alături de Ponta și Constantin au trecut mai mulți membri din PSD, foști miniștri, deputați sau senatori.
Preşedintele executiv al Pro România, Daniel Constantin, afirmă într-un interviu pentru AGERPRES, că partidul pe care îl reprezintă nu doreşte neapărat să vină la guvernare, ci să contribuie „cu toată forţa” la înlăturarea actualului guvern.
El susţine că liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu aşteaptă momentul potrivit să iasă din coaliţia de guvernare pentru a candida la preşedinţie. Pe de altă parte, Constantin a anunţat că Pro România va avea candidat propriu la prezidenţiale şi va candida independent la viitoarele alegeri europarlamentare şi parlamentare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României