FOTO, VIDEO. Autostrada Sebeș-Turda, lotul 1: Situația casei de la Oarda, de pe traseu, care ține în loc lucrările, aproape rezolvată
Casa de la Oarda, aflată pe traseul Autostrăzii Sebeș-Turda, exact sub viaductul care va fi construit pe sub Valea Orzii, din cauza căreia nu puteau fi executate lucrări, a fost expropriată, iar constructorul speră că săptămâna viitoare va obține autorizația de demolare.
Vineri, în zonă, era un buldoexcavator și muncitori ai antreprenorului Impresa Pizzarotti care au instalat câțiva stâlpi din lemn, pentru a monta câteva panouri fonoabsorbante în vederea demolării casei.
Practic, una dintre problemele pe care le invoca antreprenorul general Impresa Pizzarotti își găsește soluția, în zonă Oarda putând fi de acum efectuate lucrări, firește, dacă nu o să intervină alte probleme legate de nivelul de zgomot, iar constructorul va fi din nou amendat.
Reamintim că Impresa Pizzarotti a primit o amendă de 50.000 de lei pentru nerespectarea acordului de mediu, nivelul de zgomot fiind foarte redus – 50 de decibeli.
Autostrada Sebeş-Turda va avea o lungime totală de 70 de kilometri şi va traversa parțial judeţele Alba și Cluj, fiind împărţită în patru loturi.
Primul lot se întinde pe 17 kilometri, de la intrarea pe autostradă în Sebeş, până la Pârâul Iovului, după Alba Iulia. Lotul doi are o lungime de 24,3 kilometri şi se întinde de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud, iar lotul trei, care are 12,5 km, se întinde de la intrarea în Aiud până la Decea. Ultimul lot are 16,3 km şi se termină în Turda.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/vJdrDdo4UQo/hqdefault.jpg)
[nggallery id=5796]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari