FOTO. 15 paturi noi pentru secția de terapie intensivă a Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia
Cincisprezece paturi noi, achiziționate din fonduri de la Consiliul Județean Alba, au fost aduse, miercuri, la secția de terapie intensivă din cadrul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia.
Paturile aduse pentru terapie intensivă sunt ”full option”, având opțiuni electronice de ridicare/ înclinare, de la cap, de la picioare, dar și un buton care pregătește pacientul în poziția corectă pentru resuscitare.
Secția de terapie intensivă a spitalului are, în total, 25 de paturi, 15 dintre acestea, care nu mai corespundeau condițiilor din punct de vedere al îngrijirilor medicale pentru pacienții critici, au fost înlocuite. Secția are două saloane, cu șase paturi, și trei rezerve, cu câte un pat.
La această secție din cadrul spitalului lucrează 8 medici, 32 de asistente medicale, 11 infirmiere și 4 îngrijitoare.
Secția de terapie intensivă asigură suportul indispensabil pacientului critic pentru evaluare, îngrijire specială și tratament.
Consiliul Județean Alba, în subordinea căruia se află spitalul, continuă investițiile pentru Sănătate.
Pe anul 2018, este prevăzută suma de 4,46 milioane de euro, bani cu care vor fi reabilitate/ modernizate mai multe secții, dar și achiziționată aparatură medicală.
Vor beneficia de îmbunătățiri secțiile de cardiologie și medicină, recuperare medicină fizică şi balneologie, gastroenterologia, pediatria, oftalmologia, secția obstetrică-ginecologie și neonatologia. Vor fi reabilitate inclusiv farmacia și blocul operator, iar sume importante de bani vor fi alocate pentru reparații capitale la corpurile C și D și mansardare.
De asemenea, CJ Alba cofinanțează și extinderea UPU, dar și construcția noii clădiri a secției de psihiatrie.
[nggallery id=5168]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României