Ce derby „de Alba” avem sâmbătă pe „Cetate”! Unirea Alba Iulia – Performanţa Ighiu, duelul marilor orgolii, cu implicaţii la vârf
Ultimul derby “de Alba” al anului, pe „Cetate”, sâmbătă, de la ora 14.00, între Unirea Alba Iulia şi Performanţa Ighiu, are implicaţii enorme, rivalele dorind să dea lovitura morală conjudeţenei, dincolo de miza punctelor, cu însemnătate aparte pentru ighieni, ce rânvesc la titlul de campioni de toamnă, la concurenţă cu „U” Cluj, ce evoluează la Galda.
Ca şi comparaţie, la precedentul duel direct, în „Vinerea Mare”, acum 7 luni, la Ighiu, a fost un 2-2 incitant, cu prolog şi epilog, iscate de declaraţiile acuzatoare şi ironice între Armando Popescu şi Adorian Himcinschi. Şi dacă atunci, când formaţiile se plasau pe poziţii neutre în ierarhie, s-a iscat un asemenea „război” verbal, vă daţi seama ce reprezintă acest meci direct ce trage cortina peste prima parte a campionatului. Mulţi jucători au schimbat taberele în timp, la „alb-negrii” regsindu-se I. Grozav sau F. Morar, iar ighienii mizează pe ex-uniriştii Cl. Oara sau Joldeş (Potopea fiind absent)
*Manea, palmares negativ cu „Him” şi Unirea
Amintirile duelurilor cu Unirea Alba Iulia şi Adorian Himcinschi, omologul său de pe banca tehnică a uniştilor, sunt dureroase pentru Mihai Manea. Acesta, fost jucător al Unirii („secund” atunci Adorian Himcinschi”), nu a câştigat niciun joc direct. Cei doi tineri antrenori au fost şi adversari în Liga a IV-a, într-o aspră bătălie pentru câştigarea campionatului, între Performanţa şi Mureşul Vinţu de Jos, în stagiunea 2014-2015, când ighienii s-au impus în ambele jocuri directe, 3-0 şi 3-1, reuşind să ajungă la baraj şi apoi acceadă în Liga a 3-a. Mai mult, Performanţa şi-a adjudecat atunci şi Cupa României, faza judeţeană şi Supercupa AJF Alba, învingând de fiecarea dată echipa condusă de Mihai Manea, care şi când pregătea Şurianu Sebeş şi Mureşul Vinţu de Jos a fost blocat de gruparea albaiuliană. “Unirea Alba Iulia reprezintă un adversar puternic, iar un derby judeţean are de fiecare dată o presiune suplimentară, indiferent de poziţiile din clasament. O astfel de întâlnire aduce un plus de orgolii şi ambiţii, dar vrem să fie o dispută plină de fair play şi să câştige echipa mai bună. Nu ne-am supăra să terminăm turul pe locul întâi, dar nu depinde doar de noi. Industria poate încurca «U» Cluj, dar şi noi trebuie să câştigăm”, a precizat Mihai Manea.
*Himcinschi, împotriva ambiţiilor fostei echipe
Adorian Himcinschi va fi la a doua apariţie în postura de oponent al grupării ighiene pe care a părăsit-o în toamna anului trecut. “La Performanţa am cunoscut cele mai bune realizări ale carierei, însă totul a trecut, sunt la Unirea şi vrem să învingem la despărţirea de suporteri”, a menţionat Adorian Himcinschi, care a activat în jur de doi ani la Performanţa Ighiu, din toamna anului 2014, cunoscând rezultate deosebite: promovarea în eşalonul terţ şi terminarea primei stagiuni din Liga a 3-a pe locul secund. “Perfomanţa este o formaţie bună la acest nivel, cu jucători de valoare, un antrenor tânăr, de perspectivă, într-un cuvânt o reală candidată la promovare”, a mai spus “principalul” Unirii. “Orice derby judeţean are farmecul său şi aduce o suplimentare a mizei, o dorinţă a jucătorilor pentru o prestaţie cât mai bună, orgolii, ambiţii, interes. Ne respectăm la nivel de cluburi şi asta trebuie să se vadă în disputa de pe teren. Ştim că putem decide campioana de toamnă şi cred că Industria nu va pierde cu «U». Meciul nostru este deschis oricărui rezultat, dar noi vrem să învingem”, a încheiat Himcinschi, ce dispune de întregul efectiv.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României