FOTO, CSU Alba Iulia – SCM Timişoara 72-78 | Eșec pentru formația lui Manuel Rodriguez, după o cădere în partea secundă
CSU Alba Iulia a suferit un eșec intern, în Sala „1 Decembrie 1918”, cu SCM Timişoara,scor 72-78 (23-22, 17-10, 11-21, 21-25), meciul contând pentru etapa a şapte a Ligii Naţionale de baschet feminin.
Formaţia din Cetatea Marii Uniri venea după o perioadă excelentă, cu trei victorii la rând, la Viena, la Cluj-Napoca şi acasă Zabiny Brno, capotat în partea secundă a jocului, în faţă unei echipe puternice, candidată la o medalie naţională naţională. În distribuţia condusă de Manuel Rodriguez a debutat cu acest prilej ultimul transfer, pivotul Alina Crăciun, achiziţionată de la Phoenix Galaţi, ce a înscris două puncte.
În duelul nou-promovatelor, CSU Alba Iulia a început șovăielnic partida, fiind condusă în majoritatea primului parțial, însă în ultimele 4 secunde un coș marcat de Fleming a dus echipa gazdă în avantaj minim. În sfertul secund, echipa lui Manuel Rodriguez a fost de neoprit, formația din Banat reușind contraperformanța să înscrie un singur punct în primele 8 minute! Firesc, la mijlocul meciului, CSU Alba Iulia conducea, scor 40-32
*Cădere în sfertul al treilea!
Rolurile s-au inversat în al treilea sfert, în care SCM Timișoara a zburdat pe teren, având la un moment dat 18-4! „Alb-albastrele” nu s-au regăsit, au traversat cea mai neagră perioadă, iar vizitatoarele au preluat inițiativa și conducerea pe tabelă, după un sfert adjudecat 21-11. Criza grupării albaiuliene a continuat și în ultimele 10 minute, oaspetele au avut un avantaj constant de 7-8 puncte, conservat până la final, cu toate că studentele s-au apropiat la 4 puncte când mai erau 80 de secunde (68-72). În runda următoare, CSU Alba Iulia joacă în deplasare cu ICIM Arad, sâmbătă, 2 decembrie.
Au marcat Ashley Morrissette – 23 de puncte, Ana Radovici – 12 puncte (11 recuperări) – „double-double”, Jessica January – 11, Tyshara Fleming – 10, Marta Fodor – 9, Andreea Fleșer – 3 (primele puncte în elită în fața fanilor), Cristiana Cutaş și Alina Crăciun – două; Diana Ignat, Lejla Omerbasic. Antrenor Manuel Rodriguez.
[nggallery id=4929]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României