Parcul Sărbătorilor de Iarnă de la Alba Iulia, mai spectaculos decât anii trecuți: Primăria suplimentează bugetul iar modificările amână deschiderea
Parcul Sărbătorilor de Iarnă din acest an, de la Alba Iulia, va fi mai spectaculos decât anii trecuți, iar modificările aduse amână deschiderea cu 3-4 zile, susțin reprezentanții administrației locale.
Viceprimarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a spus, miercuri, la radio Unirea FM, că Parcul Sărbătorilor de Iarnă va aduce o mare surpriză pentru albaiulieni, însă a evitat să spună despre ce e vorba.
”Cred că va fi o surpriză plăcută pentru albaiulieni. E ceva mai de amploare față de ce s-a întâmplat anii trecuți referitor la Parcul Sărbătorilor de Iarnă. Nu aș vrea să divulg surpriza, dar cred că vor fi impresionați pozitiv.
Ce pot să le spun, va fi mai de amploare și de anvergură față de ce s-a întâmplat în anii trecuți. Ne-am dori foarte mult ca imediat după sărbătoarea de 1 Decembrie să facem și aprinderea luminilor de sărbători. Din păcate, ne trebuie, tocmai datorită acestor modificări, o perioadă de o săptămână în care să montăm tot ce trebuie acolo și probabil că deschiderea oficială nu se va face în jurul datei de 6, de Sfântul Nicolae, cum o făceam, ci în weekendul acela, 9-10 decembrie. Am mai alocat niște bani suplimentari și cred că lucrurile vor arăta bine”, a spus Gabriel Pleșa.
Anul trecut, parcul sărbătorilor de iarnă s-a deschis la Alba Iulia în 6 decembrie, iar în Piaţa Cetăţii a fost montat un pavilion de lumină cu mii de beculeţe şi un brad artificial de 12 metri înălţime.
În apropiere au fost amplasate mai multe căsuţe unde se comercializa vin fiert, dulciuri, produse hand-made şi alte obiecte ce pot fi oferite cadou.
Alături de acestea s-a aflat un patinoar, care a fost deschis în sezonul rece în fiecare zi de la 10.00 la 22.00.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României