În Cupa României, Phoenix Galaţi – CSU Alba Iulia 62-53 | Debut cu stângul pentru Vladimir Ivankovic

Revenită după un an de absență în elita baschetului feminin autohton, CSU Alba Iulia a pierdut întâiul joc oficial, în Cupa României, în deplasare, cu Phoenix Galați, scor 53-62 (14-26, 19-12, 10-9, 10-15).

La debutul sub comanda noului antrenor Vladimir Ivankovici, formația din Cetatea Marii Uniri a început modest confruntarea de lângă Dunăre, primul sfert fiind adjudecat de amfitrioane, la o diferență de 12 puncte, avantaj care s-a dovedit decisiv în ecomomia disputei.

Partida s-a echilibrat, CSU Alba Iulia a recuperat din diferență, a câștigat următoarele două parțiale dar nu a fost suficient. La pauza mare, scorul a fost strâns, 38-33, dar în ultimul sfert gazdele au reușit să se distanțeze, pentru o diferență de 9 puncte ce trebuie surmontată de studente. Returul se va disputa sâmbătă, în Sala Universității „1 Decembrie 1918”.

Phoenix a avut principalele marcatoare  pe M. Dzombeta („double-double”) și M. King – câte 16 puncte

CSU Alba Iulia pierduse toate cele 4 jocuri de verificare disputate în această toamnă.

Pentru CSU au marcat Jessica January – 18 puncte, Leticia Lerma – 12, Tyshara Fleming – 11, Cristiana Cutaș – 5, Marta Fodor – 4, Lejla Omerbasic – 3; au mai jucat Andreea Fleșer și Mădălina Geleriu; în lot Marija Radovic şi Diana Ignat.

Primele meciuri oficiale sunt în Cupa României, dubla cu Phoenix Galaţi (27 septembrie – deplasare şi 30 septembrie – returul), iar în 4 octombrie, întâia etapă, în deplasare cu CSBT Alexandria

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]