VIDEO: Scene apocaliptice după o ploaie torențială în luna august, pe o stradă din Alba Iulia. Petiție pentru soluționarea problemelor legate de canalizare, semnată de circa 40 de localnici
După fiecare ploaie torențială, scenariul din municipiul Alba Iulia este același: apa curge șiroaie pe străzi, curțile, pivnițele sau chiar casele oamenilor sunt inundate, circulația este îngreunată sau chiar oprită.
O ploaie torențială căzută în luna august a inundat mai multe străzi din Alba Iulia, printre care și strada Primăverii. Strada s-a umplut rapid de apă, sistemul de canalizare nemaifăcând față, iar apa a acoperit în întregime strada.
Aşa cum se întâmplă la fiecare ploaie mai puternică: străzile din municipiu se inundă. Mai grav este că apa intră şi în beciurile oamenilor, dar şi în curţi. De vină este canalizarea stradală, iar imaginele filmate de locuitorii de pe strada Primăverii arată că riscul ca apa să le pătrundă și în case este foarte ridicat.
Locuitorii de pe strada respectivă și nu numai au tras o sperietură zdravănă când în urma unei ploi torențiale căzută în luna august aceasta a devenit aproape inutilizabilă pentru oameni și autoturisme. Oamenii s-au mobilizat și au încercat să scoată singuri apa din curți și pivnițe dar situația nu este deloc una prea fericită.
Joi după-masa, mai mulți cetățeni din Alba Iulia s-au întâlnit în parcul din fața Prefecturii Alba, și au semnat o petiție pentru rezolvarea problemei canalizării de pe străzile din Alba Iulia, care se inundă adesea după ploi torențiale.
Prin petiție, oamenii cer efectuarea unor lucrări de reparații a sistemelor de canalizare aflate pe străzile inundate în ultimii ani, dar și comunicarea datei până la care vor fi rezolvate. De asemenea, ei cer comunicarea tuturor comunicarea măsurilor tehnico-administrative luate de primărie și operatorul de sericii apă potabilă și canal APA CTTA Alba, dar și dacă există proiecte de reparații a sistemelor de canalizare, în curs de efectuare.
La întâlnire au fost prezenți cetățeni de pe străzile Plevnei, Iașilor, Oituz, București, Florilor, Libertății, dar și din alte zone afectate de inundații, din cauza sistemelor de canalizare care se blochează.
Urmăriți mai jos imagini filmate pe strada Primăverii după o ploaie torențială.
https://youtu.be/de__ChYEXd4
https://youtu.be/HRBVXhSfWrU
https://youtu.be/AKH8CGyA14Q
https://youtu.be/nnbvF_XCDlA
https://youtu.be/DY6jtqkCc7Q
https://youtu.be/tDHFDJTfkdY
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Scandalul imobiliar Parc Residence Alpha. Tribunalul Alba a ridicat dreptul de administrare al societății
Scandalul imobiliar Parc Residence Alpha. Tribunalul Alba a ridicat dreptul de administrare al societății Judecătorul sindic de la Tribunalul Alba, care judecă procedura insolvenței societății Parc Residence Alpha SRL Alba Iulia, a admis o cerere a comitetului creditorilor privind ridicarea dreptului de administrare al firmei. Hotărârea a fost pronunțată în 10 iulie 2024 și poate […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României