Într-o comună din județul Alba sunt colectate tone de lapte datorită unei instalaţii frigorifice moderne
La Rădeşti, tone de lapte colectate într-o instalaţie frigorifică modernă
Fermierii care dețin animale, în special ovine, din localitățile Rădești, Meșcreac, Leorinț, Șoimuș și Sâncrai, beneficiază de unele avantaje care să le simplifice vânzarea laptelui obținut de la animalele pe care le păstoresc. Ei au predat în decurs de aproximativ doi ani, la un recipient frigorific pentru colectarea laptelui situat în Rădești, aproape 20 de tone de lapte de oaie și peste 5 tone de lapte de vacă.
Informația am primit-o de la Marta Breaz, din Rădești, o cunoscută crescătoare de animale, cea care gestionează din 2015 activitatea de primire a laptelui și stocarea acestuia la amintitul agregat și care ne-a relatat că există interes din partea fermierilor deținători de turme de oi și nu numai, pentru a preda laptele la unica și moderna instalație frigorifică existentă în localitate. După cum am constatat, instalația de peste 30.000 de euro, cu o capacitate de 450 de litri, este conectată separat la energie electrică, este dotată cu aparatură modernă de control a temperaturii, iar condițiile de igienă sunt monitorizate de un sistem special de verificare.
După cum am fost informați, laptele achiziționat este transportat cu o cisternă spre centrul de colectare Biomilk S.R.L. Lopadea Nouă, după care ia drumul spre o firmă grecească situată în Brașov, specializată în fabricarea de brânzeturi. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României