FOTO/ ȘTIREA TA: Parcarea cea de toate zilele în orașul lui ”lasă că merge și-așa”!
Nu este pentru prima dată când vorbim despre traficul infernal din centrul municipiului Alba Iulia, fenomen întâlnit mai ales atunci când vremea nu prea ține cu… pietonii sau când e zi de piață.
Ieri, am luat parte la o întâmplare greu de înțeles. În timp ce circulam cu autoturismul spre parcarea din apropierea Direcției de Taxe și Impozite, cotind la stânga din strada principală, venind dinspre gară, banda fiind liberă am mers cu atenție, cu mare atenție, spre mica intersecție cu strada Nicolae Titulescu.
Dar, din față venea un autoturism, pe banda mea, asta pentru că cea pe care trebuia să circule era ocupată de șmecherii ce s-au grăbit să găsească un loc bun de parcare.
Deși ar fi fost normal ca cel din fața mea să elibereze banda pe care trebuia să circul, eram… presată din spatele meu de o mașină de poliție să… blochez alte autoturisme din parcare spre a-i face loc celui ce venea pe sensul meu de mers. Așa că n-am avut ce face și am respectat întocmai… claxonul primit din spatele meu, întrebându-mă dacă e normal să se întâmple așa ceva.
Dar, ce mai e normal în zilele noastre. Zi de zi găsesc aproape aceleași mașini parcate în preajma intersecției, dar nu e nici picior de polițist (nici măcar de cel local), pentru a-i atenționa pe șmecheri. După cum vedem, se aplică vorba românească: lasă că merge și-așa, dar până când?
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României