FOTO: 111 polițiști din Alba, avansați în grad de Ziua Poliției Române 2017. Ședință festivă la sediul IPJ
Momente emoţionante pentru poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, vineri, 24 martie, cu ocazia festivităţilor organizate pentru sărbătorirea Zilei Poliției Române. Au fost comemoraţi poliţiştii eroi şi a avut loc şedinţa festivă, în cadrul căreia au fost avansaţi în gradul profesional următor, 111 poliţişti.
La data de 25 Martie, de Buna Vestire, Poliţia Română sărbătoreşte 195 de ani de tradiţie şi continuitate a activităţii, în slujba cetăţenilor.
În spiritul acestei sărbători, cadrele Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au organizat festivităţi de comemorare a poliţiştilor eroi, căzuţi la datorie precum şi şedinţe festive, în cadrul cărora a fost evocat momentul aniversar.
La ora 08.15, toţi poliţiştii aflaţi în serviciu au ţinut un moment de reculegere, în memoria colegilor eroi, iar la Cugir şi Zlatna au fost depuse coroane de flori, la monumentele ridicate în amintirea lor.
Şedinţa festivă organizată la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba a debutat cu intonarea imnului naţional, urmat de un moment de reculegere, în memoria poliţiştilor căzuţi la datorie.
Comisar şef de poliţie dr. Marius Ciută, din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, a evocat momentul aniversar, prin prezentarea temei „Poliţia Română între tradiţie şi provocările lumii moderne – 195 de ani de la înfiinţarea instituţiei”.
A urmat festivitatea de avansare a în gradul profesional următor.
Astfel, pentru rezultatele deosebite obţinute în munca de poliţie, agent şef de poliţie Oara Paul Ciprian, şeful Postului de Poliţie Şona, a fost avansat în gradul profesional de agent şef principal de poliţie, înaintea îndeplinirii stagiului minim în grad.
Agentul a avut un rol determinant în identificarea şi prinderea, cu operativitate, a autorilor unei infracțiuni de omor, comisă, în luna ianuarie 2017, în localitatea Biia.
Totodată, un număr de 33 de ofiţeri şi 77 de agenţi de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, au fost avansaţi în gradul profesional următor, la îndeplinirea stagiului minim în grad.
Cu ocazia Zilei Poliţiei Române, domnul comisar şef de poliţie Dunca Cristian Ioan, împuternicit şef al Inspectoratului de poliţie Judeţean Alba, i-a felicitat pe poliţiştii din judeţul Alba şi le-a urat succes în activitatea profesională şi multă sănătate.
La mulţi ani Poliţiei Române! La mulţi ani, tuturor poliţiştilor!
[nggallery id=3632]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României