Performanță deosebită pentru colegiul militar din Cetatea Marii Uniri. Trei elevi calificaţi la etapa naționalăa olimpiadei de limba şi literatura română
Perseverența, ambiția și seriozitatea sunt câteva din aspectele care definesc elevii colegiului militar din Cetatea Marii Uniri. Atunci când ele se conjugă cu pasiunea pentru lectură, interpretare, dar și cu dragostea pentru frumosul natural și artistic, devin elemente de individualitate, care asigură succesul la olimpiadele cu profil umanist.
În acest an școlar, la olimpiada de limba și literatura română s-a obținut o performanță deosebită: calificarea a trei elevi la etapa națională. Este vorba despre Ioana Argatu, din clasa a XII-a E, Maria Cîmpean, din clasa a XI-a B și Andrei Rodilă, din clasa a X-a E.
Reușita acestei minunate echipe este dovada vie a faptului că natura interioară a fiecăruia dintre ei furnizează legea după care se stabilesc țeluri și se acționează pentru a le atinge. Seriozitatea și motivația lui Andrei, talentul interpretativ și ambiția Ioanei, precum și sensibilitatea și determinarea Mariei sunt aspectele care demonstrează că dincolo de frumosul comun există perfecţiunea cunoaşterii sensibile.
Toți cei trei elevi sunt îndrumați și pregătiți de prof. Mircea Cosmina. Le urăm succes la etapa națională!
Sunt demne de menționat și rezultatele celorlalți elevi militari participanți la olimpiada de limba și literatura română, etapa județeană: trei premii II – Dobre Ruxandra, IX B, Gălățan Ramona IX a și Balea Bianca, XI A, dar și mențiuni – Tomoioagă Ioana, X B, Vențel Oana, IX E, elevii fiind îndrumați de profesoarele Mircea Cosmina, Dăncilă Teodora, Mureșan Simona.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni