Infrastructura din Sebeş, o prioritate în 2017 pentru Primarul Dorin Nistor şi municipalitate
Cu toate că Sebeşul e cunoscut că a încheiat permanent anul cu excedent, se confruntă totuşi cu lipsuri în ceea ce priveşte investiţiile în infrastructură. Modernizarea infrastructurii este prioritară dintr-un motiv de bun-simţ, o infrastructură bună îţi dă şansa dezvoltării economice, sociale, culturale, aceasta contribuind în final la creşterea nivelului de trai.
Peste 100 de străzi din municipiu sunt lipsite de utilităţi sau neasfaltate. Încă de anul trecut au început anumite demersuri pentru găsirea unei soluţii la această problemă şi anume s-a rezolvat partea documentară, urmând ca în 2017 să se treacă la încheierea propriu-zisă de contracte de lucrări pentru minim 17 străzi din Sebeş, Petreşti şi Lancrăm.
Pentru aceste străzi faza de documentare e într-o stare avansată, putând fi scoase la licitaţie lucrările de execuţie, care cel mai probabil se vor termina în anul 2018. Totodată, în 2017 se vor pregăti documentaţiile pentru anul următor.
În ceea ce priveşte Răhăul, Primarul Dorin Nistor a declarat pentru Radio Unirea FM “că acolo am dat drumul la apă, încă suntem în perioada în care oamenii îşi fac branşamente, am depus un proiect cu finanţare nerambursabilă la Ministerul Dezvoltării pentru o staţie de epurare şi canalizare în Răhău. Până nu facem acestă lucrare nu putem discuta de partea de asfaltare şi trotuare, rigole, o lucrare care spun eu trebuie făcută după canalizare. (…) Indiferent că ne va fi sau nu aprobat proiectul, noi oricum lucrările vrem să le începem şi sperăm ca în acest mandate să ajungem să finalizare cu canalizarea şi în Răhău. Tot aici am reuşit să obţinem o finanţare pentru şcoală şi grădiniţă, vom reabilita clădirea şcolii (…) şi facem o extindere şi pentru grădiniţă.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni