Speranțe pentru albaiulienii ”loviți” de noua impozitare a clădirilor nerezidențiale – decizia, miercuri în Consiliul Local
Mobilizarea recentă a cetățenilor – proprietari de clădiri nerezidențiale din Alba Iulia, scandalizați de ”explozia” impozitului pentru astfel de imobile în urma aplicării regulilor impuse de Noul Cod Fiscal, nu a rămas fără rezultat.
Astfel, în cadrul ședinței de Consiliu Local care va avea loc miercuri, la ora 11.00, aleșii locali vor supune votului un proiect de hotărâre privind modificarea cotei de impozitare în cea ce privește clădirile nerezidențiale de la plafonul maxim de 1,3% la 0,5 procente.
CITEȘTE ȘI: Albaiulienii se mobilizează și fac demersuri pentru scăderea impozitului pe clădirile nerezidențiale
Atenție! Potrivit documentului, valoarea impozabilă de 0,5% poate fi: valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în ultimii 5 ani; valoarea finală a lucrărilor de construcţii, în cazul clădirilor noi, construite în ultimii 5 ani, anteriori anului de referinţă; valoarea care rezultă din actul de transfer de proprietate în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani, anteriori anului de referinţă.
Imediat ce au aflat vestea cea bună, proprietarii acestor tip de imobile au demarat o campanie de mobilizare pe facebook.
“Toate persoanele interesate de majorarea cu de peste 10 ori a impozitelor pe spatiile comerciale sunt rugate sa participe Miercuri, ora 13,00 in sala de sedinte a Primariei Alba Iulia, la discutii deoarece se va stabili procentul definitiv ce se va aplica pentru aceste impozite. Este important sa fie prezente cat mai multe persoane interesate deoarece se pare ca intentia este sa se reduca foarte putin din aceste impozite”, se precizează în unul dintre mesajele postate de albaiulieni pe rețeaua de socializare. (TB)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari