FOTO: Campionul cugirean Alexandru Nicoară – prezent la ,,Gala Campionilor Federației Române de Motociclism 2015”
Sâmbătă, 19 decembrie 2015, Federaţia Română de Motociclism a fost gazda ,,Galei Campionilor 2015”. În acest cadru festiv au luat parte toți campionii naționali și sportivii de pe podiumul întrecerilor, celebrând în acest fel sfârşitul de sezon competiţional pe anul 2015, din cadrul aceastei ramuri sportive. La grandiosul eveniment a participat şi Alexandru Nicoară din Cugir, elev al Colegiului Tehnic ,,I.D. Lăzărescu” din localitate.
La numai 17 ani, aflat la prima sa participare în Campionatul Naţional de Hard Enduro, Alexandru a reuşit situarea pe primul loc la Clasa B (Expert), obţinând titlul de campion la această categorie. Etapele din campionat au fost următoarele: Enduropanorama Deva (mai), Comăneşti X-Cape Bacău (iunie), Predeal CSU Ştiinţa şi Poiana Mărului Regiment 13 (august), Lupeni H.E.L. (septembrie). Pentru fiecare etapă s-a acordat fiecărui participant în competiţie, un număr de puncte, în funcţie de locul obţinut. În urma însumării punctelor, s-a stabilit clasamentul Campionatului Național.
Sportivul cugirean a obţinut un total de 330 de puncte, ceea ce îl poziţionează în fruntea clasamentului. Anul 2015 a însemnat de asemenea participarea la alte competiţii interne, în afara Calendarului competiţional naţional, cele mai semnificative fiind ,,Hard Enduro Bucovina dezlănţuită”, la Câmpulung Moldovenesc şi ,,Hard Enduro Arsenal Park Orăştie”.
Tot în acest an, temerarul sportiv a fost implicat în organizarea unor competiţii internaţionale de renume, ,,RedBull Romaniacs 2015”, desfăşurată la Sibiu în luna iulie, precum şi ,,Sea to Sky, Kemer”, Turcia, în luna octombrie.
Îi dorim și noi tânărului și ambițiosului sportiv, mult succes în anul 2016!
Constantin PREDESCU
[nggallery id=1464]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 35 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni