Primarul Mircea Hava merge în Croația în interes de serviciu
O delegație din municipiul Alba Iulia, condusă de primarul Mircea Hava, va merge în orașul înfrățit Biograd na Moru din Croația, în luna ianuarie, în interes de serviciu.
UPDATE: Consilierii locali au aprobat, în ședința din 22 decembrie, cheltuielile ocazionate de această deplasare.
”Cu această ocazie vor fi purtate discuții pentru inițierea unui proiect cu finanțare europeană care să sprijine dezvoltarea celor două comunități. Odată cu aderarea Croației la Uniunea Europeană în anul 2013 oportunitățile de colaborare ale celor două orașe au crescut și se urmărește intensificarea schimburilor culturale dintre cele două orașe precum și inițierea de acțiuni comune care să disemineze la nivel european informații despre patrimoniul cultural, istoric și turistic al celor două orașe”, potrivit raportului de specialitate.
Începând cu anul 2011 municipiul Alba Iulia a stabilit relații de cooperare și înfrățire cu orașul Biograd na Moru din Croația. Primarul Ivan Knez, cu ocazia vizitei la Alba Iulia, a adresat primarului Mircea Hava invitația de a efectua o vizită în ianuarie.
Cheltuielile ocazionate de această deplasare se vor suporta din bugetul local în cuantumurile prevăzute de HGR nr. 518/1995, cu modificările și completările ulterioare, aferente țării de destinație pentru membrii delegației, dacă proiectul de hotărâre va fi aprobat de consilierii locali în ședința de marți, 22 decembrie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României