Analiză la sânge la HC Alba Sebeş după un tur dezamăgitor în elită! Virgil Costea: „Principala preocupare este asigurarea finanţării, apoi ne gândim la evitarea retrogradării”
Aşteptată de un deceniu, revenirea handbalului feminin din Sebeş pe prima scenă s-a dovedit un fiasco în prima parte a campionatului. Doar 4 puncte a strâns nou-promovata condusă de Seviştean Popa, creditată cu şanse reduse în a mai reuşi evitarea retrogradării, după 13 runde disputate în Liga Naţională.
Un parcurs mult departe de pretenţii care a adus multă amărăciune pentru suporterii din Sebeş, fini cunoscători ai sportului pe semicerc, o tradiţie în urbe. „Printr-un proiect ce durează de 4 ani ideea de handbal în Sebeş, obiectivul numărul unu de la înfiinţarea clubului, s-a pus în practică, am acces pe prima scenă”, a menţionat preşedintele Virgil Costea. Acesta a caracterizat şi turul Ligii Naţionale, încheiat pe penultima poziţie de formaţia din Alba. “Un parcurs dezamăgitor, faţă de pretenţii şi angajamentele iniţiale ale antrenorului şi ale întregii echipe. Au fost rezultate nejustificate, raportat la condiţiile oferite şi valoarea contractelor. În aproape toate jocurile, cu două trei excepţii, în repriza secundă au apărut căderi inexplicabile. Noi am sperat de la etapă la etapă în jocuri bune, însă numai cu HC Zalău ne-am trezit la realitate şi am evoluat aşa cum ne doream”, a afirmat Costea.
*Strategie dependentă de obţinerea finanţării
În prima parte a campionatului, HC Alba Sebeş a avut un buget cifrat la 700.000 de lei, asigurat de autorităţile locale şi judeţene, plătindu-se salariile jucătoarelor pe trei luni, mai fiind neachitate lunile octombrie şi noiembrie. „Până la a discuta de strategia handbalistică, şi a prezentului, dar şi a viitorului, la toate palierele organizatorice, trebuie să asigurăm finanţarea echipei, în discuţii cu factorii responsabili şi agenţii economici. Primordială va fi în următoarea perioadă asigurarea bugetului de către finanţatori, dar şi termenele clare de virare a banilor”, a mai precizat Virgil Costea.
În funcţie de obţinerea fondurilor se stabileşte şi strategia pe termen scurt şi mediu, respectiv un plan realist pentru menţinerea echipei în campionat, în paralel cu formarea unei formaţii competitive pentru ca în vară să se atace iarăşi promovarea (chiar dacă aceasta înseamnă în retur să se mizeze pe jucătoare mai ieftine financiar, pentru reducerea costurilor).
*Şedinţa de analiză a Consiliului de Administraţie
În cursul săptămânii este prevăzută o şedinţă a Consiliului de Administraţie, întâlnire în cadrul căreia vor fi luat în discuţie toate aspectele: buget, înlocuirea antrenorului, campania de transferuri, renunţarea la anumite jucătoare etc. „Urmează o analiză la sânge a tuturor părţilor implicate. Recunoaştem că în situaţia dată ar fi o adevărată minune pentru a evita retrogradarea sau măcar să ajungem la baraj. Ar fi nevoie de 4 jucătoare de valoare, peste media valorică a echipei, ce ar implica o suplimentare a bugetului”, a mai spus oficialul Sebeşului.
*Evitarea retrogradării o minune, penalizări pentru jucătoare
Cu certitudine eşecurile pe linie din această perioadă nu vor rămâne fără urmări, iar handbalistele urmează să fie sancţionate financiar pentru aceste rezultate departe de aşteptări şi pretenţii. „O să propun ca jucătoarele să fie penalizate cu un procent din salarii, conform regulamentelor în vigoare. Se va hotărî la întâlnirea Consiliului de Administraţie”, a încheiat preşedintele HC Alba Sebeş. Aşadar, concluzie: deziluzii pe toate liniile şi, ce urmează? Buget (suficient sau nu), strategie handbalistică (viabilă, sau nu), nou antrenor (sau nu), viitor incert (cu siguranţă)…
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României