Boxerii de la C.S.O. Cugir, pe podiumul Campionatului Național destinat cadeților
În sala de sport a Liceului Energetic din Craiova s-a desfășurat, recent, Finala Campionatului Național de Box, competiție destinată cadeților (copii născuți în 2001 – 2002) la care au luat parte peste 165 de sportivi, la 16 categorii de greutate, din întreaga țară.
Echipa Clubului Sportiv Orășenesc Cugir, pregătită de antrenorul Gigi Constantin, a fost prezentă la evenimentul din Bănie cu trei pugiliști și anume: Sebastian Antone, Alexandru Cebotari și Beniamin Roșu. Cunoscuți pentru evoluția tot mai bună din ultima perioadă, doi dintre elevii lui Gigi Constantin au reușit o prestație foarte bună și au urcat pe podiumul întrecerii.
Astfel, Antone Sebastian – categ. 36 kg, a ocupat locul II, ratând finala cu Orlando Țăran de la C.S. Rovinari, iar Alexandru Cebotari – categ.59 kg, s-a clasat pe poziția a III-a, pierzând în semifinală, în meciul cu campionul de anul trecut, de la Olimpia Cluj, Alexandru Szabo. Din păcate, cel de-al treilea component al echipei de cadeți, Beniamin Roșu – categ. 46 kg, a pierdut în sferturile de finală cu stelistul Andrei Sârbu, în urma unei accidentări suferite la brațul stâng.
,,A fost o competiție în care boxerii cugireni au avut o prestație foarte bună, de care sunt mulțumit, cu meciuri de bună calitate, în urma cărora am constatat că suntem pe un drum ascendent, ceea ce ne dă speranța că vom obține rezultate și mai bune la competițiile viitoare’’, ne-a declarat antrenorul Gigi Constantin.
(C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni