FOTO: CSU Alba Iulia – VS Praga 78-57 | Debut fără emoţii în noua ediţie a Ligii Europei Centrale
CSU Alba Iulia a debutat cu o victorie clară în Sala „1 Decembrie 1918”, în a treia ediţie a Ligii Europei Centrale, scor 78-57 (20-15, 23-11, 12-21, 23-10), cu echipa VS Praga, din Cehia.
În jur de 350 de spectatori au asistat la un joc agreabil, controlat în prima jumătate de echipa lui Miroslav Popov, ce avea la pauza mare un avantaj substanțial: 43-26.
*Dificil după pauză
Studentele s-au aflat în dificultate în a treia pătrime, când oaspetele s-au apropiat periculos, până la 4 puncte distanță: 51-47. Lipsa pivotului Miteva a dereglat angrenajul gazdelor, ce au suferit văzând cu oponentele au recuperat spectaculos! Până la urmă, înaintea ultimei pătrimi avantajul a fost de 8 puncte, după ce VS Praha a câștigat al treilea parțial cu 21-12.
În cele din urmă lucrurile au reintrat în normal și CSU s-a instalat confortabil la timonă. În al 4-lea sfert, s-a accidentat și Mariah King, cea mai bună marcatoare a gazdelor.
*Accidentare gravă pentru Miteva!
În timpul sfertului al doilea, Stefka Miteva, pivotul echipei gazdă a suferit o gravă accidentare la glezna dreaptă, după un contact cu o adversară. Jucătoarea s-a prăbușit imediat pe parchet, iar glezna i s-a umflat instantaneu. Ajunsă pe banca de rezerve, Miteva a izbucnit în lacrimi, constatând gravitatea situației, fiind cu greu consolată de coechipiere și oficialii CSU. Primele estimări medicale susțin că va fi nevoie de o atelă gipsată timp de 10 zile. Temerile se îndreaptă spre o ruptură a ligamentelor, caz în care va fi nevoie de o intervenție chirurgicală. La pauza mare, Miteva a plecat la spital pentru alte investigații. În respectivul răstimp, Miteva marcase 4 puncte și a avut 7 recuperări. Jucătoarea a ratat, din păcate, convocarea la echipa națională a Bulgariei, iar miercuri va efectua un examen RMN.
În precedentele două stagiuni, universitarele conduse de Miroslav Popov au cucerit trofeul în 2014 şi au jucat finala în acest an.
Următoarele jocuri în competiţia europeană sunt tot acasă, în luna decembrie, cu MBK Ruzomberok (în 9) şi Slovanka MB (în 17).
Pentru CSU au înscris Adrienne Webb – 20, Mariah King – 18, Jelena Antic –13, Asia Logan – 11, Vanessa Abel – 8, Stefka Miteva – 4, Elena Dincă –2, Marta Fodor – 2, Sonia Ursu – 2.
[nggallery id=1257]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață