Millenium Giarmata – Performanţa Ighiu 0-3 (0-1) | Nou-promovata a rupt seria ineficacităţii

Performanţa Ighiu a învins în deplasare pe Millenium Giarmata în etFC Hunedoara - Performanta 1apa a 11-a a Ligii a 3-a, scor 3-0 (1-0).

E adevărat că n-am mai câștigat de 3 etape, însă în repectivul răstimp am arătat o formă bună, împotriva unor adversari puternici. Jocul de astăzi l-am tranșat în favoarea noastră, pentru că l-am tratat cu maximă seriozitate. Ne-am îndeplinit obiectivul, am luat toate punctele și asta contează. Așteptăm jocurile următoare, inclusiv derby-ul cu Metalurgistul Cugir”, a declarat Adorian Himcinschi, care pentru întâia oară în acest sezon a aliniat aceeași echipă în două runde consecutive.

Potopea (23) a reluat cu capul din centrul careului, o lovitură liberă executat de Negură, fundașul fiind la primul gol stagional.

Gazdele au jucat în inferioritate din minutul 43, eliminat Domșa.

Din pricina problemelor de efectiv, Millenium n-a avut portar de rezervă, titularul, Cr. Toma fiind legitimat în mijlocul săptămânii, de la o echipă desființată din Liga a IV-a Timiș.

După pauză au mai înscris R. David (min. 50) și Negură (54). La primul gol, R. David, golgheterul echipei, cu 7 reușite a plecat dintr-o poziție acuzată vehement de ofsaid de către bănățeni, la o lansare a lui Negură.

Negură și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 54, cu un șut în forță din afara careului.

*Negură, MVP-ul partidei

Ex-uniristul George Negură s-a dovedit MPV-ul partidei, cu două pase decisive și un gol.

Performanța a câștigat iar după 3 etape sterile, marcând din nou după 308 minute.

Nou-promovata venea după 3 jocuri fără victorie sau gol marcat, iar bănăţenii erau singura echipă din serie ce n-a reuşit niciun punct pe teren propriu.

Performanţa: R. Bodea – Rodean, Ov. Turuş, Potopea, Cornea – R. Moga (54, Fetița), Bălaş (61, Oniche), Negură (75, Al. Giurgiu), B. Bărculeţ – R. David (83, Buda), S. Turuş; rezerve Baba – F. Morar, G. Toma.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]