Comuna din Alba în care se vorbește numai la ”celular”! În fiecare casă, dar și instituție, există cel puțin un telefon mobil
Într-o comună din județul Alba nu există familie care să nu aibă în casă cel puțin un telefon mobil. Am putea să o numim comuna cu oameni fițoși, însă nu, nu e vorba despre asta. Celularele au ajuns pe mâna sătenilor din cauza furnizorului de servicii, care le-a înlocuit telefoanele fixe cu telefoane mobile. Așa s-a ajuns acum ca și badea din deal, dar și cel din vale, să vorbească la celular.
Tehnologia modernă a ajuns în județul Alba până și în cătune. În Mogoș, o comună așezată în sud-estul Munților Apuseni, cu 21 de sate în componență, în toate casele, dar și instituțiile publice există telefoane mobile. Iar asta nu pentru că și-au dorit ei telefoane fără fir, ci din cauza operatorului de telefonie.
Potrivit explicațiilor oferite de reprezentanții Primăriei Mogoș, firma Telekom România nu mai poate folosi licența pentru sistemul de transmisie prin unde radio, astfel că, din luna februarie, soluția acesteia pentru remedierea problemei de comunicare a oamenilor cu lumea a fost înlocuirea vechilor aparate cu telefoane mobile clasice, în aceleași condiții contractuale.
Așa se face că, în comuna Mogoș atât funcționarii publici din primărie, școală și poliție, cât și sătenii au și uitat de telefonia fixă și vorbesc acum, vrând-nevrând, numai la telefoane mobile!
Și, din câte am înțeles, la cei mai mulți au început să le placă. Asta deoarece pot să vorbească de oriunde: de pe dealurile unde se află cu vacile la pășunat, din tarlaua de unde acum își scot cartofii, de la grajd, din cotețul unde dau mâncare la porci sau la păsări, etc. Poate firma Telekom va găsi cumva de cuviință să le lase cu totul localnicilor…Bineînțeles, după ce le reinstalează telefoanele fixe!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României