Metalurgistul Cugir – Performanța Ighiu, singurul derby din Liga a 3-a | Industria va evolua în altă serie
În această dimineață, Federația Română de Fotbal a publicat componența Seriilor din Liga a 3-a. Sorții au fost blânzi cu echipa Industria Galda de Jos, care se va lupta cu echipele din sezonul trecut, unele mai slab cotate decât cele din Seria a 4-a, cea în care se regăsesc Metalurgistul Cugir și Performanța Ighiu.
În loc de 6 derby-uri județene într-un singur sezon, iubitorii fotbalului din Alba vor putea urmări doar două. Pe motiv că Industria Galda de Jos a fost repartizată în Seria a 5-a din Liga a III-a, iar Cugirul și Ighiul în Seria a 4-a.
La prima vedere, Seria celor două reprezentate din Alba, Metalurgistul și Performanța pare una extrem de puternică, având în componență echipe extrem de incomode, care aproape în fiecare sezon s-au luptat pentru a promova în eșalonul secund. Dar iată componența seriei: CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, CS Naţional Sebiş, CS Vulturii 2009 Lugoj, CS Millenium Giarmata, CS Pandurii Lignitul II Târgu Jiu, ACSO Filiaşi, CS Ineu, CS FC Hunedoara, CS Minerul Motru 2008, ACF Metalurgistul Cugir 1939, CS Luceafărul Oradea, ACS ASU Politehnica Timişoara, CNS Cetate Deva, CS Măgura Cisnădie, ACS Performanţa Ighiu, CS Universitatea Craiova II SA.
În cealaltă parte, Industria Galda de Jos își cunoaște majoritatea adversarilor, reușind rezultate surprinzătoare împotriva câtorva echipe în sezonul precedent. Iată componența Seriei: CS FC Zalău, ACSM Sighetu Marmației, CS Oșorhei, CS Unirea Jucu, AFC Arieșul 1907 Turda, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, CSM Avântul Reghin, CS Iernut, CS Sănătatea Servicii Publice Cluj Napoca, CS Luceafărul Oradea, ACS Industria Galda, ASF Comuna Recea, ACS Luceafărul Bălan, AFC odorheiu Secuiesc.
Primele meciuri vor avea loc pe data de 28 și 29 august.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României