Metalurgistul Cugir – transferuri interesante pentru noul sezon al Ligii a 3-a
Metalurgistul Cugir lucrează să își cristalizeze lotul pentru abordarea viitorulu isezon din Liga a 3-a. Oficialii echipei de sub Drăgana au încercat să păstreze majoritatea jucătorilor din sezonul trecut, lucru pe care l-au și realizat, tocmai pentru a stabiliza efectivul și pentru a oferi continuitate.
Cu toate acestea, sub comanda lui Cristian Coroian au ajuns câțiva jucători, cu trecut cel puțin interesant. Au fost înregimentați Cosmin Dragotă (2.07.1991) de la FC Hunedoara, Ovidiu Ghergar (5.08.1996) de la Uta ”Bătrâna Doamnă” Arad, Marius Chelaru (2.03.1997), de la CSMS Iași și component de bază al naționalei U 19 a României, respectiv Laurențiu Moldovan – jucătorul Stelei București, împrumutat în trecut la Avântul Reghin.
Cei 4 aminiți anterior au parafat înțelegeri cu echipa din Cugir și au intrat sub comanda antrenorilor din localitate. În aceste momente, la Cugir se mai afla jucători în probe, iar după disputarea amicalelor se va trage linie și se va definitiva lotul.
Portarul Metalurgistului Cugir din primul sezon de Liga a 3-a, Călin Rafael Tiut s-a întors la echipa de sub Drăgana, după ce a plecat la FC Botoșani, formație pentru care a evoluat mult prea puțin. Șefii echipei din Cugir s-au declarat extrem de bucuroși că au reușit să îl repatrieze pe Tiut, iar în următoarea perioadă, Metalurgistul va afla sub ce forma va ajunge goalkeeper-ul la echipa din Alba (sub formă de împrumut sau liber de contract).
În această săptămână, oficialii Metalurgistului Cugir vor ajunge la sediul Federației Române de Fotbal pentru a înregistra transferurile efectuate și pentru a afla informații cu privire la distribuirea echipelor în sezonul următor.
Deși la un momet dat se vehicula ca cele 3 reprezentante ale județului nostru să fie împărțite în serii diferite, Ciprian Pahone, președintele Metalurgistului Cugir respinge această ipoteză. ”Nu ar fi normal ca noi să jucăm într-o serie, iar Galda și Ighiul în alta. Nici spectacolul fotbalistic nu ar mai fi același, vă dați seama că în toamnă vor fi 3 derby-uri județene. Nu ar fi bine ca noi să mergem să jucăm la Arad spre exemplu și să nu jucăm aproape de casă, la Ighiu sau la Galda”, a precizat oficialul cugirean.
Metalurgistul Cugir va evolua un amical miercuri, 29 iulie, contra echipei AFC Unirea 1924 Alba Iulia, în această perioadă urmând a se stabili locația disputării acestui meci.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari