Consiliul Județean Alba majorează salariile tuturor angajaților cu 12 la sută – la muzeu, la centrul cultural, la teatru, la bibliotecă
Consiliul Județean Alba a decis să majoreze salariile tuturor angajaţilor din aparatul de specialitate și deconcentrate cu 12 procente.
Intenția conducerii administrației județene, după ce a identificat resursele financiare necesare pentru creșterea salariilor, s-a materializat într-un proiect de hotărâre care urmează să fie supus, joi, 23 iulie, votului consilierilor județeni. Având în vedere majoritatea politică de care se bucură actuala putere din Consiliul Județean, aprobarea proiectului de hotărâre se anunță a fi doar o simplă formalitate.
Astfel, începând cu 1 iulie peste 400 de funcţionari publici din aparatul de specialitate şi din instituţiile subordonate ale Consiliul Judeţean Alba vor încasa salarii mai mari cu 12 procente.
Potrivit raportului de specialitate al proiectului de hotărâre sunt vizați 130 de angajați din cadrul aparatului de specialitate al CJ Alba, circa 80 din cadrul de la Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, circa 20 din cadrul Teatrul de Păpuşi “Prichindel” Alba Iulia, circa 20 de la Biblioteca Judeţeană “Lucian Blaga” Alba, circa 80 de la Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba, 30 de la Direcţia Publică Comunitară de Evidenţă a Persoanelor Alba, circa 15 de la Direcţia Judeţeană de Dezinsecţie şi Ecologizare Mediu Alba și 15 angajați din cadrul Serviciului Județean Salvamont Alba.
Majorarea salariilor funcționarilor din administrația locală din bugetele proprii ale instituțiilor este posibilă în urma emiterii de către Guvernul României în data de 30 iunie 2015 a ordonanţei de urgenţă – OUG 27/ 2015 prin care se prevede că autorităţile administraţiei publice locale pot stabili o creştere salarială pentru personalul angajat în instituţiile publice locale de până la 12 la sută, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii: încadrarea cheltuielilor de personal în limita bugetului aprobat şi încadrarea cheltuielilor de personal în limita plafonului de cheltuieli de personal repartizat conform prevederilor legale.
Consiliul Județean din Alba este cel de al doilea din țară, după cel din Hunedoara, care majorarează cu 12 la sută salariile angajaților din subordine. CJ Alba este însă prima administrație județeană care inițiază un proiect de hotărâre în acest sens, care să primească girul consilierilor județeni. La Hunedoara, măsura creșterii salariilor a fost luată prin dispoziția președintelui consiliului județean, ale cărei prevederi intră în vigoare începând cu 2 iulie.
Presiune pe conducerea Primăriei Alba Iulia
Măsura inițiată de Consiliul Județean Alba pune presiune pe conducerea Primăriei Alba Iulia pentru a proceda la majorarea salariilor angajaților din subordine, care s-au plân în reptetate rânduri cu privire la remunerația scăzută de care beneficiază.
Iar dacă în cazul multor administrații locale din județ, bugetele nu suportă astfel de eforturri financiare, la Primăria Alba Iulia pretențiile sunt consistente.
Deja, primăriile din Oradea, Vaslui și Negrești au anunțat că majorează salariile angajaților din subordine.
B.P.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari