PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

Performanţa Ighiu a eliminat Industria Galda de Jos, în faza întâi a Cupei României, într-un derbPerformanta Ighiu-Industris Glada de Jos Cupa Romaniei17y judeţean al orgoliilor, impunându-se cu scorul de 1-0 (0-0).

Performanța Ighiu continuă invincibilitatea din 2015 și a reușit o calificare în turul secund al Cupei României, programat în 29 august.

Trupa lui Himcinschi a tranșat duelul rivelelor, grație golului marcat de nou-venitul Brânză în minutul 81.

*Brânză: „Sunt fericit că am înscris la debut”

Ciprian Brânză,atacantul venit de la Dalia Sport Daia Română a marcat la prima apariție în tricoul Performanței, după 6 minute de la intrarea în teren. „Sunt foarte fericit că am ajuns la Performanța și voi evolua în Liga a 3-a. Încă nu mă găsesc la capacitatea fizică firească și, în același timp mă bucur că am marcat la debut. Le mulțumesc celor de la Dalia Sport”, a precizat Ciprian Brânză.

*Himcinschi: „Știam că va fi un joc dificil”

Știam că nu ne așteaptă un joc ușor, mai ales că suntem vecini. Eram convins că Industria va încerca să-și adjudece victoria. Vom avea câteva zile de vacanță, iar apoi începem pregătirea intensă. Sunt mulțumit de noile transferuri și mi-am dorit foarte mult acești jucători și cu siguranță veți mai vedea și alte nume noi„, a menționat Adorian Himcinschi.

*Ciucă: „”

La jocul prestat, acest rezultat este precum o victorie. Sunt mulțumit că după 13 zile de antrenamente, băieții s-au comportat extraordinar. Am întâlnit o echipă foarte bună, prima repriză a fost controlată de noi, în vreme ce adversarii au avut inițiativa în actul secund”, a menționat Paul Ciucă, eliminat în minutul 38, deoarece centralul V. Rodina a considerat că antrenorul l-a înjurat.

*Actul secund

*min. 90: iese R. Moga, intră H. Marian

*min. 85: șut centrare D. Lupșan, scos de sub bară de Unchiaș

*min. 83: schimbare la Galda, intră Goguța, iese R. Lungu

*1-0, min. 81: BRÂNZĂ, la primul meci pentru Performanța a marcat cu capul din centrarea lui David.

*min. 78: Baghiu l-a substituit pe Cernea (Industria)

*Potopea a ratat un penalty

În jur de 500 de spectatori asistă la acest meci al orgoliilor, primul mitan fiind unul extrem de echilibrat. Portarul Cătălin Ștef, dorit de Performanța a reușit să pareze în minutul 36 un penalty executat de Potopea. Două minute mai târziu, Paul Ciucă antrenorul oaspeților a fost îîn tribune pentru proteste.

Echipe de start: Performanţa: Unchiaş – D. Nemeş, Potopea, Ov. Turuş, G. Toma, R. Moga, Oniche, Hârciagă, Bălaş, R. David, S. Turuş; rezerve R. Cotoară, M. Cristea, R. Morar, Brânză, H. Marian, Birk;

Industria: Căt. Ştef – Frenţiu, Al. Man, Haiduc, Cr. Ivaşcu, D. Lupşan, P. Medrea, R. Lungu, Bodea, Cernea, A. Câmpean (rezerve M. Bogdan, Goguţa, Baghiu, Nicoară, Căt. Ivaşcu, Cioară, Necreală)

[nggallery id=760]

Performanța Ighiu – FC Lopadea Nouă 32-0, un scor de Cartea recordurilor!!! Rezultat incredibil în Liga 4!!!!

Performanța Ighiu a reușit un rezultat incredibil în etapa a 26-a în Liga 4, victorie cu 32-0 (11-0) cu „lanterna roșie” FC Lopadea Nouă! Un scor de Cartea Recordurilor, în jocul de la Cricău, un rezultat care va rămâne ca record al fotbalului din Alba, după evenimentele din 1989! Vizitatorii s-au prezentat cu numai 10 […]