FOTO: După două baraje câştigate, George Toma vrea promovarea în Liga a 3-a şi cu Performanţa Ighiu
Performanţa Ighiu are în efectiv doi jucători care au cochetat şi cu prima scenă fotbalistică, portarul Raul Unchiaş şi fundaşul George Toma.
Ultimul a petrecut o carieră interesantă, având la activ alte două baraje de promovare în Liga 3-a adjudecate, cu Sportul Studenţesc II (2005) şi Minaur Zlatna (în 2009). Cu aurarii a reuşit accederea în eşalonul terţ, tocmai la Arad, pe Stadionul “Francisc von Neumann”, unde campioana din Alba a trecut la loviturile de departajare de Berzobis Berzovia (Caraş Severin).
*”Adversarii s-au bucurat exagerat la Ighiu”
Meciul decisiv pentru promovarea în eşalonul terţ se dispută sâmbătă, la Pecica, unde se anunţă o asistenţă record, însă apărătorul lateral stânga nu se teme de apăsarea mizei. „În primul rând trebuie să fim prudenţi, să ne jucăm şansele, întrucât deocamdată nu-i nimic pierdut. Rezultatul nefast de la Ighiu ne motivează în plus”, apreciază George, ce a bifat în 2009 şi o dispută contând pentru 16-imile Cupei României, Dinamo – Minaur Zlatna.
„Suntem obligaţi să marcăm şi sunt convins că avem forţa să dăm lovitura. Adversarii s-au bucurat exagerat, după ce au egalat la Ighiu, de parcă s-a terminat barajul, însă mai este un meci în care ştim ce avem de făcut, cunoaştem potenţialul oponenţilor”, a concluzionat George Toma.
*A făcut parte din „gaşca nebună”!
George Toma a făcut parte din distribuţia Sportului Studenţesc, care a terminat în 2006 pe locul patru în Liga 1, avându-i printre coechipieri pe Stăncioiu, T. Bălan, C. Lazăr, D. Varga, Mazilu sau Curelea. Jucătorul de bandă stânga a şi evoluat în celebrul meci din 2006, Dinamo – Sportul Studenţesc 4-5, o partidă de poveste în care „gaşca nebună” din „Regie” a defilat în „Ştefan cel Mare”.
A ajuns pe Ampoi prin investitorul grec Teodorus Favatas şi a cunoscut povestea promovării din 2009, când Minaur era pregătită de Ştefan Fogoroşi, în efectiv regăsindu-se H. Marian (fundaş Performanţa Ighiu), A. Ianc (AFC Unirea 1924 Alba Iulia), M. Dăscălescu (oficial la AFC Unirea 1924) şi M. Manea (antrenor Mureşul Vinţu).
*Trei cupe şi două eventuri în Alba
Trecut prin Liga a 2-a şi Liga a 3-a, la Turda şi Câmpia Turzii, George Toma a realizat performanţe fotbalistice în Alba, unde a strâns trei trofee de Cupa României, toate după finale adjudecate cu 3-0 (în 2009, Minaur – CS Ocna Mureş; 2013, Performanţa – Cuprirom Abrud şi 2015, Performanţa – Mureşul Vinţu) şi două eventuri judeţene, cu Minaur Zlatna (2009) şi Performanţa Ighiu (în 2015).
Jucătorul în vârstă de 30 de ani, care şi lucrează, fiind controlor pe autobuzele STP, susţine că marea realizare ar fi promovarea în Liga a 3-a cu Performanţa. „În partida tur am avut victoria la îndemână, dar am ratat foarte mult, iar în fotbal contează golurile. La unii dintre colegi s-a simţit că n-au rezistat presiunii unei asemenea partide”, a spus George, după remiza 1-1 de la Ighiu, când adversarii au egalat în minutul 89 şi au prima opţiune.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață