UPDATE: Un bărbat din satul Arți, comuna Șugag, și-a bătut nevasta, și-a dat foc la casă și apoi s-a spânzurat
Pompierii din Sebeș au fost solicitați să intervină la un incendiu produs în satul Arți, comuna Șugag unde două case au luat foc.
Din primele informații, intervenția este deosebit de dificilă deoarece, din cauza terenului accidentat, autospecialele nu pot ajunge la locul incendiului.
UPDATE: Potrivit reprezentantului ISU Alba, incendiul a fost anunțat de o femeie care a spus că soțul său a dat foc la casa în care locuiește cu familia și a poi a incendiat si casa vecinilor. Zona este inaccesibilă, pompierii au reușit să ajungă cu autospecialele, pe un drum forestier, la aproximativ 1 km de case, după care au fost nevoiți să străbată drumul pe jos. În momentul în care au ajuns la locul incendiului, cele două case (construite din lemn), erau deja distruse în proporție de 80%. S-a reușit localizarea focului astfel încât să nu se extindă la pădurea din apropiere și nici la alte locuințe. Se desfășoară cercetări, la care participă și polițiștii, pentru a se stabili cu exactitate împrejurările care au dus la producerea evenimentului.
UPDATE 2: Reprezentantul IPJ Alba a precizat că în urma cercetărilor efectuate la fața locului s-a stabilit că, în această dimineață, bărbatul în vârstă de 50 de ani, aflat sub influența alcoolului, și-a agresat soția și apoi a dat foc la cele două case, după care a plecat în pădure unde s-a spânzurat de un copac. Cadavrul a fost ridicat de medicul legist în vederea efectuării necropsiei.
UPDATE 3: Potrivit reprezentantului ISU Alba ”Garda de intervenție Sebeș și Detașamentul de pompieri Alba Iulia au intervenit sâmbătă, la ora 10.00, în loc. Arți, com. Șugag, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la două case de locuit. Pompierii militari au intervenit cu două autospeciale de stins incendii, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Șugag. Intervenția a fost îngreunată de drumul greu accesibil. Ca urmare a acestui eveniment au ars: la prima locuință – casa de locuit în totalitate pe o suprafață de aproximativ 100 mp, un aragaz, mobilă, bani și două cazane de țuică, iar la a doua locuință – casa de locuit pe o suprafață de circa 150 mp, o mașină de spălat, un televizor, o moară de măcinat și o motocoasă”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: Un copil de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Intervine elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: Un copil de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Intervine elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a căzut de la o înălțime […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României