FOTO| Sclavi vânduți pe sume record, la Alba Iulia. Vânzătorul, scos la licitație, în a doua zi a Festivalului Roman Apulum
A doua zi a Festivalului Roman Apulum a debutat, la Alba Iulia, cu un nou târg de sclavi. Cea mai mare sumă, 150 de lei, a fost obținută prin vânzarea a doi sclavi, soldați în Legiunea a XIII-a Gemina, însoțiți de un șoim polar și de un uliu de deșert. Totodată, un alt moment neașteptat a fost scoaterea la licitație a vânzătorului de sclavi, istoricul Liviu Zgârciu – acesta reușind să fugă și, astfel, să scape de sub robie.
Târgul de sclavi a fost organizat în zona esplanadei Catedralei Romano-Catolice cu începere de la ora 11.30 și a durat puțin peste 40 de minute.
Citește și FOTO, VIDEO| Târg de sclavi, la Alba Iulia: Fete frumoase, vândute pentru dansuri și gladiator pentru tehnici de luptă și apărare
Primul sclav vândut a fost un fierar, el fiind urmat de un soldat indisciplinat din Legiunea a XIII-a Gemina, care a reușit să fugă, dar care a fost capturat de colegii săi. Aceștia i-au scris pe frunte ”fug” pentru ca cei care-l cumpără să știe că este vorba despre un fugar. Totodată, istoricul Tudor Roșu a precizat că viitorii stăpâni își pot recupera banii dați pentru sclavi, dacă nu sunt mulțumiți de serviciile acestora; singurul pentru care nu se puteau recupera banii era sclavul fugar, din motive lesne de înțeles.
Au mai fost vândute nimfele Daciei și 9 fete talentate care i-au răsfățat pe cumpărători; două cântau, două dansau, iar restul îi serveau cu mâncare și băutură. Cea mai mare sumă a fost obținută prin vânzarea celor doi soldați romani care erau însoțiți de un șoim polar și un uliu de deșert. Cumpărătorul a învățat de la sclavi cum trebuie dresate aceste două păsări încântătoare.
La acest târg, cumpărătorii își puteau recupera banii dacă nu erau mulțumiți de serviciile sclavilor și îi aduceau înapoi în 15 minute.
Roata s-a întors
Istoricul Tudor Roșu, cel care a vândut zeci de persoane la a II-a și a III-a ediție a Festivalului Roman Apulum, a fost scos la vânzare prin licitație, asemenea unui sclav. Acesta a reușit însă să fugă, iar licitația s-a terminat.
Licitația pentru fiecare sclav a început de la un leu.
Festivalul Roman Apulum, ajuns la a III-a ediție, este organizat de Primăria municipiului Alba Iulia.
[nggallery id=422]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României