FOTO: Haitele de câini vagabonzi din Alba Iulia, zona Dedeman, motiv de îngrijorare pentru numeroși părinți din cartier
Situația câinilor comunitari de pe raza municipiului Alba Iulia s-a îmbunătățit în ultimii doi ani, adiministrația locală cheltuind în acest sens sume importante de bani. Rămân totuși anumite cartiere și zone din oraș, unde haitele de câini vagabonzi, adesea agresive, prosperă. Zona Dedeman din cartierul Lumea Nouă este unul dintre aceste locuri.
Îngrijorați pentru ei, dar mai ales pentru copiii lor, un grup de părinți care locuiește în cartierul cu pricina face un apel către autorități să ia măsurile necesare pentru a fi prevenite situațiile în care oamenii sunt atacați și mușcați de haitele de câini care își fac veacul prin zona Dedeman.
Localnicii care ne-au scris și trimis fotografii sugestive cu aceste animale nevinovate, vietăți care însă pot creea adevărate drame, se tem pentru siguranța copiilor lor, care trec în drumul lor înspre grădiniță pe lângă tomberoanele înconjurate de gunoaie și câini fără stăpân flămânzi și adesea agresivi.
“Acum vreo doi ani ne-ați ajutat foarte mult cu cainii vagabonzi din zona gradinitei Dedeman. Vă rugam din suflet sa ne ajutați încă o dată deoarece autoritațiile parcă iarăși au uitat de datoria lor față de noi, cei care muncim și contribuim la salariile lor.
Cred ca imaginile pe care vi le trimit vorbesc de la sine. Sunt câini care au crescut pe terenul ramas de izbeliste de langa Alsting, teren ce apartine domnului D., care cunoaște situatia, însă nu il interesează. Aceste haite de câini pot fi vazute ba in incinta benzinariei Petrom, caz in care de altfel au și fost sesizate autoritățile, ba in stația de autobuz Alsting, in parcare la Flips sau in fata gradiniței de langa Dedeman.
A venit primavara si ți-e frică să ieși cu copiii afară. Ies copiii de clasele 1-4 de la scoala, și sunt expuși aproape zilnic pericolului reprezentat de haitele de câini. Sunt doar niște copii de grădiniță, nu se pot apăra dacă sunt atacați.
Vă rugăm să faceți din nou vocea noastră auzită unde trebuie, pentru a nu ajunge în situația în care să incercam sa facem noi cetatenii ceva, întrucât nu mai poti sa mergi decât cu bâta in mână si cand duci gunoiul la tomberon”, a declarat domnul Florin, în numele mai multor părinți care locuiesc în zonă.
UPDATE: Legat de situația semnalată în acest material de presă, reprezentanții Primăriei Alba Iulia informează că a fost sesizat serviciul de ecarisaj cu care administrația locală are contract și s-a intervenit în cursul zilei de astăzi.
De asemnea, primăria precizează că, în ultima perioadă, nu a fost făcută nicio sesizare despre situația din zona Dedeman cu privire la câinii comunitari. În consecință, face pe această cale un apel către cetățeni, ca pe viitor să se adreseze mai întâi primăriei în legătură probleme ce țin de administarția locală.
Merită lăudată reacția promptă a autorităților în cazul semnalat prin intermediul ziarului Unirea de către părinții îngrijorați din cartierul Lumea Nouă.
Bogdan Presecan
[nggallery id=238]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României