FOTO ”Balul Mărțișorului”, organizat în premieră de avocații din Alba
Meseria de avocat este una dintre cele mai stresante din România, iar pentru a face față provocărilor din viața de zi cu zi membrii baroului Alba au grijă să organizeze și întâlniri menite să aducă relaxare, distracție și socializare. O astfel de întâlnire a avut loc și sâmbătă, 28 februarie, Baroul Alba a organizat în premieră ”Balul Mărțișorului” în incinta restaurantului ”Astoria” de la ieșire din Alba Iulia.
La eveniment au putut participa toți avocații membri ai baroului Alba, care au dorit, firește, decanul Ioan Rus precizând că s-au strâns în jur de 120 de persoane, iar cei care nu au venit anul acesta vor avea ocazia în 2016 pentru că tradiția, ”Balului Mărțișorului”, va merge mai departe. Ioan Rus a precizat că avocații ”se luptă la bară, în fiecare zi de judecată, de lunea până vinerea”, iar acum e cazul să mai și socializeze.
”Acolo suntem adversari, aici suntem colegi” dar, a precizat el, ”asta nu înseamnă că ne vindem clienții. Ne facem treaba cu bună credință. Suntem oameni, avem și noi dreptul să socializăm, să avem întâlniri cu familiile noastre în care să discutăm problemele zilnice”, a afirmat Rus.
Acesta nu este singurul lor bal, ei au, anual, și ziua Avocaților, un alt prilej de întâlnire, destindere și socializare. Organizatorii evenimentului au fost avocaţii: Ioan Rus, Armand Boer, Mihai Baco, Marius Costinaş şi Cornel Berindei. La bal au fost prezenți și avocați profesori, lectori sau asistenți universitari ai Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, cei care pregătesc viitorii juriști care aleg să studieze în Orașul Marii Uniri.
Balul a început la ora 18.00, oaspeții fiind așteptați de conducerea baroului cu zâmbetul pe buze, un pahar de șampanie şi o floare pentru doamne și domnișoare. Finalul petrecerii nu a fost anunțat, fiecare membru a socializat cât a dorit, duminică, 1 martie, este, din fericire, o zi liberă. (D.S.)
[nggallery id=90]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Monden-Clubbing
Truck Tuning Art 2024: The PuzZles vor da glas Cetății Alba Carolina În perioada 2-4 august 2024 în Cetatea Alba Carolina din municipiul Alba Iulia va fi sărbătoare. The PuzZles vor da glas unuia dintre cele mai așteptate evenimente ale anului, Truck Tuning Art 2024. Citește și: Truck Tuning Art 2024: Sute de litri de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României