Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba Iulia a organizat a V-a ediție a Concursului Naţional de Creaţie Artistică „Vis de copil”
Desfășurarea unor activități extracurriculare are urmări benefice asupra copiilor cu dizabilități, atât pe planul echilibrării emoționale, cât și pe planul compenasării personalității lor marcate de deficiență,, fiind un mijloc eficient pentru integrarea lor psihosocială.
În lunile noiembrie-decembrie 2014, Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Alba Iulia a organizat Ediţia a V-a a Concursului Naţional de Creaţie Artistică „Vis de copil”. După cum se stie deja, concursul cuprinde cinci secțiuni: pictură, desen, colaje, proză, poezie, este destinat elevilor din întreaga ţară și are ca scop stimularea potențialului creativ al elevilor cu cerințe speciale din învațământul special și special integrat.
Citeşte şi: Mihai Eminescu data naşterii • Mihai Eminescu biografie pe scurt • Mihai Eminescu, poet, prozator si jurnalist român
In prima săptămână de școală a acestui an, după criterii bine stabilite, lucrările au fost atent evaluate de un juriu format din : expert pictură-prof. Viorica Boitor , inspector învățământ special ISJ Alba-prof. Dumitru Panța, precum şi cadre didactice de specialitate din unitatea şcolară organizatoare, prof. psiholog Monica Paul, prof. Cosmina Florea, prof.Daniela Cristian, prof.Anca Enyedi, prof. Lb și literatura română, Valeria Ciurlin.
Numarul mare de lucrari, peste 250, ale elevilor din Constanţa, Hunedoara, Sibiu, Cluj, Harghita, Sălaj, Alba, Maramures, Iasi, Bistrita Nasaud, Arad, Bihor, cele mai multe de la școli speciale, au facut ca munca juriului sa fie una nu foarte usoara, însă plăcută, ținând cont de frumusețea și originalitatea lucrărilor primite, jurizarea acestora fiind o adevărată delectare pentru ochi si suflet.
În urma acestei evaluări, s-au acordat premii pentru fiecare sectiune a concursului, mențiuni, premii speciale pentru originalitate, diplome tuturor participanților, elevi și profesori coordonatori.
Pe această cale, organizatorii concursului mulțumesc tuturor participanţilor , îi felicită pentru munca depusă, pentru talentul şi măiestria de care au dat dovadă și îi așteaptă la următoarea ediție a concursului.
Comunicat de presă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc”
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc” Într-un domeniu tradițional dominat de bărbați, Tania Stanca, o tânără de 27 de ani, își face loc cu succes ca șofer de taxi în Alba Iulia. Tania este șofer de taxi de 1 an în Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul