FOTO: Filmul blăjenilor „În numele tatălui”, recunoscut în Italia. Locul III la MEET Festival, din 335 de filme!
Succes de răsunet la Blaj. Filmul “În numele tatălui”, realizat de elevii Cercului de informatică de la Colegiul National ”Inochentie Micu Clain”, coordonat de prof. Romanţa Ghiţă, a obţinut Premiul III la MEET Festival (Movies for European Education and Training), desfăşurat în perioada 5-7 octombrie, la Senigallia – Italia.
Subiectul filmului cu care elevii s-a prezentat şi au reuşit să urce pe podium la festival tratează relaţia dintre părinte şi adolescent şi comunicarea de multe ori deficitară dintre aceştia.
Festivalul Meet este un festival itinerant de film, care s-a desfăşurat anul acesta în Italia, având ca scop creearea de oportunităţi inovatoare de întâlnire şi de schimb de idei pentru producţiile audiovizuale realizate în domeniul educaţiei şi formării în Europa. În concurs au fost înscrise 1.117 filme, la trei sectiuni destinate şcolilor şi profesioniştilor în domeniu.
Filmul ”În numele tatălui” a fost înscris la secţiunea A (şcoli) împreună cu alte 335 de filme. Un juriu format din experţi în domeniul filmului şi educaţiei au evaluat produsele audiovizuale şi au calificat în finală 20 de filme. Finaliştii au fost invitaţi să participe La MEET Festival în Italia. Au participat Alin Andrei Oancea-regizorul, elev în clasa a XI-a A, şi d-na prof. Romanţa Ghiţă – coordonatoarea proiectului.
Deschiderea a avut loc la Teatrul ”La Fenice”, după care a urmat vizionarea filmelor finaliste şi votul publicului pentru fiecare film. Italienii şi concurenţii s-au arătat foarte interesaţi de producţiile prezentate, aşa că după fiecare vizionare au fost adresate numeroase întrebări din partea publicului (şi a concurenţilor) în legătură cu modul de realizare a filmelor, scenariilor, coloanelor sonore şi motivaţiile alegerilor făcute în exprimarea viziunii regizorale.
În ziua următoare şi dimineaţa celei de-a treia zi de festival au fost vizionări repetate ale filmelor şi votul, totul finalizându-se în 7 octombrie, la ora 17.00, cu o frumoasă festivitate de închidere şi premierea câştigătorilor.
Filmul realizat de elevii Colegiului National Inochentie Micu Clain din Blaj a fost premiat cu locul 3 după şcoli din Budapesta (Ungaria) şi Bologna (Italia), la egalitate cu o şcoală din Ercolano (Italia).
Subiectul filmului tratează relaţia părinte-adolescent şi comunicarea de multe ori deficitară dintre aceştia.
Personajul principal, Darius, e un adolescent în formare. După o ceartă cu tatăl lui, Darius pleacă la prietenul său, aştepându-se să găsească înţelegerea necesară. Darius constată repede că nici situaţia prietenului său nu e aşa cum îşi imagina el, aşa că pleacă dezamăgit. Ajuns în faţa unei catedrale poartă o discuţie telefonică cu tatăl său, dură şi plină de reproşuri. Într-un moment de neatentie lucrurile iau o întorsătură neaşteptată. Finalul demonstrează că atât Darius, cât şi tatăl lui fac eforturi în a-şi îmbunătaţi comunicarea şi aşteptările unul faţă de celălalt.
La realizarea filmului au participat elevi din 4 clase ale liceului:
Actorii: Gabriel Borşan, Adrian Căpîlnean, Maria Horvat, Bogdan Popescu, Răzvan Voicu, Timea Boitor, Doriana Stoica, Daniel Spătăcean, Sergiu Megieşan, Mihai Cucui. Regia, Scenariu şi montajul: Alin Oancea. Imagine: Adrian Mihu. Sunet: Dan Moldoveanu. Costume: Alexandra Rusu. Machiaj: Paula Fer, Antonia Comşa. Traducerea: Darius Crişan.
Deşi e prima dată când filmele blăjenilor sunt recunoscute pe plan internaţional, totuşi nu este prima oară când elevii blăjeni dovedesc că filmele lor sunt bine primite la concursurile şi festivalurile de film naţionale, ultima recunoaştere fiind în această vară la Festivalul Naţional de Film Filmmic din Constanţa, unde scurtmetrajul OM sau MOnstru a fost premiat cu locul 1.
Premiul este cu atât mai important cu cât elevii italieni studiază de mici cinematografia la şcoală şi lucrează cu profesionişti.
Echipa de proiect doreşte să mulţumească pe această cale d-lui primar ec. Gheorghe Valentin Rotar şi Consiliului Local Blaj, „pentru încrederea acordată şi pentru ca au făcut posibilă prezenţa la festival”, precum şi conducerii Colegiului Naţional ”Inochentie Micu Clain” reprezentată prin director, prof. Ioan Tomoiagă, pentru tot sprijinul acordat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României