Primarul comunei Șibot, condamnat la un an și jumătate de închisoare cu suspendare pentru infracțiuni de corupție
Primarul comunei Șibot, Ilie Tomuș (PDL) a fost condamnat luni, 22 septembrie la un an și jumătate de închisoare cu suspendare de către Tribunalul Alba Iulia, pentru infracțiuni de corupție prevăzute în Legea nr. 78/200.
Astfel, judecătorii Tribunalului din Alba Iulia au fost de acord cu pedeapsa aplicată la începutul lunii iulie, de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia și nu au considerat că se impune o pedeapsă mai aspră.
Tomuș a fost acuzat că a desfășurat activităţi incompatibile cu funcţia de primar întrucât a deţinut în paralel şi calitatea de persoană fizică autorizată, fiind proprietarul unui bar din comună, postură din care a defăşurat acte de comerţ.
Denunţul pe numele edilului a fost făcut de fostul viceprimar liberal, Dacian Herlea. Între cei doi există un conflict deschis care a culminat cu suspendarea viceprimarului liberal. Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, procurorul Mihalea Chicea, primarul Ilie Tomuş şi-a recunoscut vinovăţia şi, în consecinţă, a fost de acord cu pedeapsa aplicată de anchetatori, cea de 1 an de închisoare cu amânarea executării pedepsei pe o perioadă de supraveghre de 2 ani.
Astfel Ilie Tomuș scapă pe moment de închisoare însă riscă să intre după gratii dacă în următorii doi ani va încălca legea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României