Tânărul care a rănit cu un cuțit două persoane, într-un scandal produs la Vințu de Jos, a fost reținut de polițiști
Poliţiştii din Vinţu de Jos l-au reţinut pe un tânăr din comună care, vineri seara, a fost implicat într-un scandal în timpul căruia a folosit un cuţit cu care a provocat răni altor două persoane implicate în conflict.
”S-a luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de O.I., de 18 ani, din comuna Vinţu de jos care este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de tulburarea ordinii publice, port sau folosirea fără drept de obiecte periculoase şi lovire, fapte comise în seara zilei de 15 august, a.c., în timp ce se afla pe strada Mureşului din comuna Vinţu de Jos”, precizează reprezentantul IPJ Alba.
În cursul zilei de azi, 20.08.2014, O.I., va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, cu propunere de arestare preventivă. Cercetările sunt continuate.
Reamintim că în data de 15.08.2014, la ora 21.40, poliţiştii din Vinţu de Jos au intervenit pentru soluţionarea unui incident produs pe strada Mureşului, între 4 persoane din comună.
Din primele cercetări efectuate de oamenii legii a rezultat că între D.P. de 37 de ani, V.F., de 61 de ani, O.I., de 18 ani şi O.N., de 20 de ani, pe fondul consumului de alcool, s-a produs un conflict spontan, în timpul căruia şi-au aplicat reciproc lovituri.
În timpul conflictului O.I. a folosit un cuţit pe care-l avea asupra sa, cauzându-le leziuni lui D.P. şi V.F., (plagă abdominală superficială respectiv plagă la nivelul unei palme), aceştia fiind transportaţi la spitalul din Sebeş de unde, după primirea îngrijirilor medicale, au fost externaţi.
Faţă de toate cele 4 persoane implicate în scandal, poliţiştii au întocmit dosare de cercetare penală sub aspectul comiterii infracțiunii de tulburarea ordinii şi liniştii publice iar O.I. este cercetat şi sub aspectul comiterii infracțiunii de „portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României