Liga a IV-a, etapa a 25-a, Dalia Sport Daia Română a învins liderul Industria Galda de Jos!

Dalia Sport Daia - Industria Galda 2Într-o rundă dominată de doliu în Liga a IV-a, după decesul lui Dragoş Damian, căpitanul Interului Ciugud, Dalia Sport Daia Română a furnizat surpriza finalului de sezon, învingând liderul Industria Galda de Jos cu 3-2!

Meciul, chiar dacă a avut aer de vacanţă a fost unul spectaculos: amfitrionii au jucat aproape o oră în inferioritate numerică (H. Marian eliminat în min 35), au condus 1-0, Cernea (Industria) a ratat un penalty, dar apoi Industria a avut avantaj 2-1, însă Benga şi Deaconu au adus victoria nesperată a Daliei.

*Dalia – final de sezon excelent

Dăienii lui Doru Oancea sunt protagoniştii finalului de sezon: au eliminat Arena Alba Iulia în semifinalele Cupei României şi acum în penultima rundă au produs al treilea eşec stagional liderului care în acest sezon a pierdut numai în compania Arenei!. Au marcat Deaconu (52, 85), Benga (81)/ Cernea (72), Baghiu (74), iar în minutul 53, portarul Ad. Cibu (Dalia) a apărat un penalty executat de Cernea.

Foto Gligor UDREA

[nggallery id=1802]

Rezultatele echipei antrenate de Ştefan Fogoroşi au fost anulate şi omologate cu 0-3 astfel că trei echipe, Viitorul Sântimbru, Cuprirom Abrud şi Performanţa Alba Iulia se duelează pentru două locuri pe podium.

CS Ocna Mureş – Olimpia Aiud 1-4 (0-1). Au marcat: Pereat (62) / Silea (29), Val. Drăgan (50), Felindean (82, penalty), R. Andone (89). Val. Drăgan a ratat un penalty în minutul 34.

Performanţa Alba Iulia – Mureşul Vinţu de Jos 9-1 (3-0). Au marcat: Mura (4, 66, 83, 91), S. Turuş (19, 51), O. Turuş (26, 70), C. Oltean (47) / Pâclişan (88). În minutul 22 Soporan a ratat o lovitură de la 11 metri, iar Agripini a fost eliminat în min. 55.

* Metalul Aiud – Viitorul Sântimbru 1-5 (1-3). Au marcat: Mocan (8) / Rancea (27, 38, 42), Căt. Drăghiciu (47), Breaz (85).

Foto Adrian TOMA

[nggallery id=1798]

*Energia Săsciori – Cuprirom Abrud 1-2 (1-1). Au marcat: F. Faur (41) / Paşca (33), Olelei (80).

Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]