Liga a IV-a, etapa a 25-a, Dalia Sport Daia Română a învins liderul Industria Galda de Jos!

Dalia Sport Daia - Industria Galda 2Într-o rundă dominată de doliu în Liga a IV-a, după decesul lui Dragoş Damian, căpitanul Interului Ciugud, Dalia Sport Daia Română a furnizat surpriza finalului de sezon, învingând liderul Industria Galda de Jos cu 3-2!

Meciul, chiar dacă a avut aer de vacanţă a fost unul spectaculos: amfitrionii au jucat aproape o oră în inferioritate numerică (H. Marian eliminat în min 35), au condus 1-0, Cernea (Industria) a ratat un penalty, dar apoi Industria a avut avantaj 2-1, însă Benga şi Deaconu au adus victoria nesperată a Daliei.

*Dalia – final de sezon excelent

Dăienii lui Doru Oancea sunt protagoniştii finalului de sezon: au eliminat Arena Alba Iulia în semifinalele Cupei României şi acum în penultima rundă au produs al treilea eşec stagional liderului care în acest sezon a pierdut numai în compania Arenei!. Au marcat Deaconu (52, 85), Benga (81)/ Cernea (72), Baghiu (74), iar în minutul 53, portarul Ad. Cibu (Dalia) a apărat un penalty executat de Cernea.

Foto Gligor UDREA

[nggallery id=1802]

Rezultatele echipei antrenate de Ştefan Fogoroşi au fost anulate şi omologate cu 0-3 astfel că trei echipe, Viitorul Sântimbru, Cuprirom Abrud şi Performanţa Alba Iulia se duelează pentru două locuri pe podium.

CS Ocna Mureş – Olimpia Aiud 1-4 (0-1). Au marcat: Pereat (62) / Silea (29), Val. Drăgan (50), Felindean (82, penalty), R. Andone (89). Val. Drăgan a ratat un penalty în minutul 34.

Performanţa Alba Iulia – Mureşul Vinţu de Jos 9-1 (3-0). Au marcat: Mura (4, 66, 83, 91), S. Turuş (19, 51), O. Turuş (26, 70), C. Oltean (47) / Pâclişan (88). În minutul 22 Soporan a ratat o lovitură de la 11 metri, iar Agripini a fost eliminat în min. 55.

* Metalul Aiud – Viitorul Sântimbru 1-5 (1-3). Au marcat: Mocan (8) / Rancea (27, 38, 42), Căt. Drăghiciu (47), Breaz (85).

Foto Adrian TOMA

[nggallery id=1798]

*Energia Săsciori – Cuprirom Abrud 1-2 (1-1). Au marcat: F. Faur (41) / Paşca (33), Olelei (80).

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]