Lucian Codea și Daria Fernandes – noile speranțe ale tenisului cugirean
Cugirul pare să ofere o nouă speranţă locală, după succesele obținute de Borza şi Andriuc care au reuşit să se impună la nivel naţional şi internaţional. Este vorba de Lucian Codea, în vârstă de 8 ani, care şi-a dovedit potenţialul în cadrul unei compeţiţii naţionale care a avut loc recent la Sibiu- “Cupa Pamira”.
Tânărul talent a intrat în copetiţie alături de 32 de jucători la o categorie superioară vâstei sale, categoria 10-12 ani. Organizată în sistem eliminatoriu, competiţia l-a adus pe Lucian faţă în faţă cu patru jucători, împotriva cărora a obţinut şase victorii şi trei înfrângeri, clasându-se astfel pe locul al II-lea.
Băiatul se pregăteşte sub îndrumarea antrenorului, Hârceagă Gheorghe, care spune despre Lucian că este o speranţă a tenisului cugirean, după cei doi campioni internaţionali, Borza şi Andriuc.
“Este de trei ani la tenis, timp în care a făcut zilnic două antrenamente pe zi de câte două ore. Dovedeşte o pasiune şi o seriozitate de excepţie ceea ce ne face să avem speranţe în ceea ce priveşte traseul său sportiv” a declarat antrenorul său.
În aceeaşi competiţie s-a remarcat o altă speranţă cugireană, Fernandes Daria care, dintr-un număr de 8 concurente, a reuşit să se claseze pe locul trei la categoria 12 ani, feminin.
Cele două tinere talente activează în cadrul Asociaţiei Clubul Sportiv de Tenis Alba-Cugir, înfinţat anul trecut.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României