FOTO| SPECIAL: „TU, universul încă neexplorat: despre autocunoaştere şi implicare” – primul atelier de lucru destinat dezvoltării tinerilor, la UAB
Weekend-ul trecut, la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, s-a desfăşurat primul atelier de lucru destinat dezvoltării tinerilor, organizat în cadrul proiectului “SPECIAL”. Membrii echipei de implementare a proiectului „Sugestiv Pentru Esenţa Caracterului Individual: Altruism şi Laitmotiv” (SPECIAL), finanţat din partea Comisiei Europene prin Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale (ANPCDEFP), în cadrul Programului Tineret în Acţiune, Sub-acţiunea 1.2. – Iniţiative ale Tinerilor, au desfăşurat atelierul de lucru „TU, universul încă neexplorat: despre autocunoaştere şi implicare”, în cadrul căruia s-a urmărit facilitarea introspecţiei şi explorarea propriului potenţial în rândul participanţilor la atelier, prin metode non-formale de educaţie.
Grupul informal de tineri, coordonat de Tudor Drăgoi, a conceput o structură a activităţilor care să ofere tuturor participanţilor imboldul necesar creşterii gradului stimei de sine şi al încrederii în propriile forţe, prin încurajarea implicării lor active în acţiuni de voluntariat, prin (auto)analiză şi (auto)perfecţionare. Tinerii s-au bucurat în demersurile lor de sprijinul oferit de partenerii atraşi în proiect, precum: Centrul de Informare, Consiliere şi Orientare în Carieră al Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Asociaţia Absolvenţilor Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (ALUMNI UAB), Centrul Judeţean de Voluntariat Alba şi Asociaţia “PRO Tinereţe”.
Metodele utilizate cu preponderenţă pe parcursul desfăşurării acestei activităţi au aparţinut educaţiei non-formale şi s-au bazat pe participarea activă a tinerilor implicaţi. “Toată lumea a fost foarte deschisă, iar eu m-am simţit foarte bine. Mi-a plăcut că am avut posibilitatea să vorbim individual, să împărtăţim celorlalţi lucruri cu privire la viaţa noastră… Toată lumea a fost deschisă la această provocare şi a ieşit un lucru foarte bun!” consideră Cosmin B., participant la proiect.
“Mi-a plăcut atmosfera de aici, prieteniile care s-au legat, modul în care am interacţionat şi rezultatul activităţilor noastre; cred că am lăsat o parte din noi drept amintire fiecăruia dintre participanţi şi ne-am dezvoltat, întrucât am fost nevoiţi să vorbim în public şi astfel, să ne controlăm emoţiile; am participat activ la toate sesiunile şi, totodată, am aflat lucruri noi cu privire la oamenii pe care îi cunoşteam de mult timp”, a afirmat Bogdan S., un alt participant la proiect.
Prin activităţile sale, proiectul SPECIAL vine în întâmpinarea nevoii tinerilor de a-şi creşte încrederea în propriile forţe, de a deveni mai siguri pe sine, de a se dezvolta personal şi de a evolua într-o societate în care devine tot mai pregnantă nevoia de afirmare prin propriile puteri. Proiectul va continua, în lunile următoare, cu alte ateliere de lucru destinate dezvoltării tinerilor, dar şi cu activităţi practice, precum colectare de cărţi pentru organizarea unei campanii de donare a acestora, dar şi o vizită la o casă de copii/cămin de bătrâni care să faciliteze interacţiunea participanţilor cu oamenii aflaţi în nevoie, cu scopul de a aduce acestora din urma zâmbetul pe buze şi pentru a conştientiza faptul că, cu paşi mici, poţi face schimbări mari.
[nggallery id=1594]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie