FOTO: Un proiect de succes între Aiud – România şi Gyomaendrőd – Ungaria. Expoziţii de artă plastică, proiecţii de filme documentare şi recitaluri muzicale
Luna martie a găzduit, dincolo de tumultul vieţii de zi cu zi, o manifestare amplă a artelor contemporane din două oraşe ale Europei, Aiud şi Gyomaendrőd, într-o încercare de valorizare şi prezentare a culturii specifice celor două naţiuni în context european şi în context internaţional.
Românii au propus două expoziţii internaţionale de artă plastică (cu repere ale artei contemporane româneşti, dar şi cu dimensiuni ale proiectelor internaţionale derulate în timp la Aiud), o proiecţie de documentare artistice cu zona Aiud – Rimetea şi o prezentare/recuperare a imaginilor Aiudului de altădată.
Organizatorii maghiari, prezenţi la sfârşitul săptămânii trecute la Aiud, au propus o amplă expoziţie cu lucrări de artă plastică realizate de elevi ai Şcolii de Artă din Gyomaendrod, o proiecţie de filme de animaţie şi un spectacol cuprinzând recitaluri de chitară clasică şi muzică vocală şi instrumentală. Invitaţi în spectacolul de pe scena centrului cultural au fost elevi ai grupului muzical de la Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud.
La seara cultural-artistică – „Tárogató” au participat profesori şi elevi ai Şcolii Elementare de Artă Kállai Ferenc şi orchestra de tineret “Legalizált Lámák” din Gyomaendrőd, Ungaria. Colaboratori au fost Grupul “Collegium Gabrielense” al Colegiului “Bethlen Gábor” din Aiud.
Au adresat pe rând un cuvânt de salut Mihai Horaţiu Josan, primarul municipiului Aiud, Ioan Hădărig, manager Centrul Cultural “Liviu Rebreanu” şi Ştefan Balog, preşedintele Fundaţiei “Inter-Art”.
Expoziţia a fost prezentată de Hevesi-Nagy Anikó- director la Şcoala Elementară de Artă “Kállai Ferenc” din Gyomaendrőd, Ungaria. Evenimentul a avut loc la Centrul Cultural “Liviu Rebreanu” Aiud, vineri, 28 martie 2014, cu începere de la ora 17.00. Proiectul a fost sprijinit de Fondul Naţional de Cooperare din Ungaria iar organizatori au fost Fundaţia “Hallható Hang”- Gyomaendrőd Ungaria, Centrul Cultural “Liviu Rebreanu”- Aiud, Fundaţia “Inter-Art” – Aiud.
FOTO: Andrei Bako, Zoltan Balog, Claudiu Cordea
[nggallery id=1374]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României