FOTO: Porţi deschise la Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir, pentru părinţii interesaţi de clasele pregătitoare
Conducerea Şcolii Gimnaziale „Singidava” Cugir a organizat la finele săptămănii trecute „Ziua porţilor descise”, eveniment menit să acorde părinţilor posibilitatea de a vizita clasele amenajate în şcoală, în vederea înscrierii copiilor în clasa pregătitoare.
Cu acest prilej, părinţii însoţiţi de preşcolarii şi educatoarele de la cele două grădiniţe arondate Şcolii „Singidava’’, (Prichindel şi Voinicel) au avut ocazia să stea de vorbă cu învăţătoarele de la clasele pregătitoare, să-şi facă o idee despre felul în care se desfăşoară orele de pregătire sau să asiste la ore demonstrative pentru părinţi şi copii. La Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir vor funcţiona, în anul de învăţământ 2014-2015, două clase pregătitoare: o clasă în alternativă pedagogică Step by Step şi o clasă în învăţământul tradiţional.
Directoarea instituţiei, prof.înv. Rozalia Mihu, împreună cu învăţatoarele claselor pregătitoare, dar şi de la alte clase, le-a explicat părinţilor că faţă de grădiniţă, la clasa zero se învaţă 4 ore pe zi, iar ora de curs este de 50 de minute, din care 35 minute sunt alocate disciplinelor cuprinse în programă, iar restul, pentru activităţi recreative.
„Clasa pregătitoare e o tranziţie de la grădiniţă la şcoală, e un mix între cele două. Se acordă o mare importanţă jocului în grup, socializării, copiii sunt ajutaţi să împartă jucării, să se ajute unii pe alţii, să fie un grup unit. De asemenea, la şcoală jocurile sunt mult mai bine organizate decât la grădiniţă, regulile sunt respectate mai riguros şi elevii se familiarizează cu disciplina şcolară’’, a explicat directoarea şcolii. (C.P.)
[nggallery id=1217]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României